ناتو: در حمله تخار شورشیان کشته شده اند

ولایت تخار
Image caption ولایت تخار در افغانستان

به دنبال انتشار گزارشهایی مبنی بر کشته شدن دست کم ده غیر نظامی در شمال افغانستان در اثر حمله هوایی ناتو، مقامات این سازمان با انتشار اعلامیه گفته اند که هدف این حمله یک عضو ارشد جنبش اسلامی ازبکستان بوده که طالبان او را معاون والی تخار می خواندند.

دراعلامیه ناتو آماده است که این فرد مسئول طرح و انجام حملاتی در کنار شورشیان طالبان بوده و حدود شش ماه پیش به تخار رفته بود. ناتو می گوید موتر/ خودروی این فرمانده و شماری از همراهانش در جاده ای در منطقه دور افتاده رستاق هدف حمله قرار گرفت.

در اعلامیه ناتو تاکید شده شده است که قبل از حمله به این فرمانده و همراهانش تمامی راه های جلوگیری از تلفات غیر نظامیان بررسی شده بود. به گفته مقامات ناتو این حمله براساس اطلاعات دقیق انجام شده و هشت تا ده شورشی در اثر این حمله کشته شده اند.

ژنرال دیوید گارزا از فرماندهان ناتو گفته است که آنها ادعاهایی مبنی بر کشته شدن غیر نظامیان در این حمله را شنیده اند و تلاش می کنند که این ادعا را با دقت بررسی کنند.

اما مقام های محلی در تخار می گویند که نیروهای ناتو به یک گردهم آیی انتخاباتی حمله کرده و حداقل ده نفر را کشته اند.

عبدالواحد خراسانی، یکی از نامزدهای انتخابات پارلمانی افغانستان که گردهمایی انتخاباتی او هدف حمله قرار گرفته، در این حادثه زخمی شده است.

مقامات می گویند که قربانیان این حمله، همه غیرنظامی و از کارمندان ستاد انتخاباتی آقای خراسانی هستند.

این حادثه در روستای کیوان ولسوالی رستاق در ولایت تخار اتفاق افتاده است.

سید محمد توحیدی، سخنگوی والی تخار این حادثه را تائید کرده و هشدار داده است که تعداد تلفات ناشی از آن احتمالا افزایش خواهد یافت.

در ولایت تخار عمدتا نیروهای آمریکایی و آلمانی مستقر هستند.

حامد کرزی رئیس جمهوری افغانستان نیز این حمله را محکوم کرده است. در اعلامیه ای که از سوی دفتر ریاست جمهوری منتشر شده آمده است که نیروهای هوایی ناتو سه موتر/ خودروی متعلق به یکی از نامزد های انتخاباتی را دست کم در دو نوبت هدف حمله قرار داده و دست کم ده نفر را کشته اند.

در اعلامیه منشر شده از دفتر آقای کرزی تاکید شده است که نیروهای خارجی باید بین تروریستها و کسانی که سرگرم مبارزات انتخاباتی برای تقویت نظام دموکراتیک هستند، تفاوت قائل باشند.

ژنرال دیوید پترائوس فرمانده نیروهای ناتو ائتلاف در افغانستان همواره تلاش کرده است تا از تلفات غیر نظامیان جلو گیری کند.

آمار رسمی نشان می دهد که تلفات غیر نظامیان در اثر حملات ناتو نسبت به سالهای گذشته کاهش یافته است. اما هر از گاهی ادعاهایی مبنی بر تلفات غیر نظامیان توسط نیروهای ناتو و ائتلاف گزارش شده و در مواردی از سوی این نیروها نیز پذیرفته شده است.

مطالب مرتبط