سفر غیر منتظره گیتس به کابل

حامد کرزی و رابرت گیتس
Image caption رابرت گیتس وزیر دفاع آمریکا اخیرا گفته است برنامه خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان تغییر نخواهد کرد

رابرت گیتس وزیر دفاع آمریکا در یک سفر غیر مترقبه به کابل رفته و با مقامهای افغان از جمله حامد کرزی رئیس جمهوری این کشور دیدار کرده است.

حامد کرزی رئیس جمهوری افغانستان و رابرت گیتس وزیر دفاع آمریکا در یک کنفرانس خبری مشترک، در کابل برلزوم باز بابینی و اصلاح روشهای اجرایی استراتژی مبارزه با تروریسم در افغانستان تاکید کردند.

آقای کرزی گفت هردو کشور در مورد نکات کلی استراتژی مبارزه با تروریسم که بعد از رویکار آمدن باراک اوباما در افغانستان، ساخته شد، توافق نظر دارند، اما در مورد نحوه اجرای این استراتژی باهم دیگر کار می کنند تا اصلاحاتی را در آن وارد کنند.

حامد کرزی همچنین تاکید کرد که اگر گاهی در رسانه های غربی و یا رسانه های افغانستان صحبت از اختلاف نظر رهبران آمریکا و افغانستان می شود، بیشتر ناشی از این است که افهام و تفهیم درستی با رسانه ها صورت نمی گیرد و در مواردی انتشار چنین مطالبی به زیان هردو کشور است.

سفر آقای گیتس به کابل در حالی انجام می شود که اخیرا مقام های افغانستان و از جمله آقای کرزی تاکید کرده اند که تاکید بر تاریخ خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان در سال آینده میلادی به بهبود وضعیت امنیتی کمک نمی کند. درحالی که مقامهای آمریکایی از جمله رابرت گیتس وزیر دفاع اخیرا تاکید کرد که برنامه آغاز خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان اجرا خواهد شد.

ژنرالان نظامی آمریکا در افغانستان اما بر خلاف مقامات سیاسی این کشور، در مورد خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان اظهارات محتاطانه تری داشته اند.

ژنرال دیوید پترائوس فرمانده نیروهای ناتو و ائتلاف در افغانستان اخیرا در گفت و گو با رسانه های آمریکایی گفته است که اگر احساس کند، تاریخ اعلام شده برای آغاز خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان مناسب نیست، به آقای اوباما تذکر خواهد داد.

پول کافی داریم

حامد کرزی رئیس جمهوری افغانستان در این نشست خبری بر مصونیت بانک های خصوصی در افغانستان تاکید کرد. آقای کرزی گفت اصلاحات در نظام بانکی در تمامی بانک های خصوصی از جمله کابل بانک ادامه خواهد یافت و بانک مرکزی پول کافی برای حمایت از تمامی بانک های خصوصی دارد.

در دو روز گذشته به دنبال پخش گزارشهایی مبنی بر ورشکست شدن یکی از بانک های خصوصی، مردم نگران شدند و شماری کثیری برای پس گرفتن پول و سپرده های مالی خود به شعبات این بانک مراجعه کردند.

این نگرانی پس از آن شدت گرفت که بانک مرکزی رئیس و مدیر عامل کابلبانک از بزرگترین بانک های خصوصی در افغانستان را به دلیل سوء مدیریت برکنار کرد.

به دنبال آن برخی از رسانه ها از جمله روزنامه واشنگتن پست نوشت که کابلبانک بیش از سرمایه و اعتبارش مقروض است.

اما مقامهای افغان می گویند، این بانک پول لازم را در اختیار دارد.

مطالب مرتبط