'طالبان ۲۸ کارمند کمیسیون انتخابات را در بغلان ربوده‌اند'

فضل احمد معنوی
Image caption آقای معنوی هشدار داد که اگر تلاش‌های او برای تامین امنیت انتخابات نتیجه ندهد، از "گزینه‌های قانونی" استفاده خواهد کرد.

کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان می گوید افراد وابسته به گروه طالبان در ولایت بغلان، در شمال این کشور ۲۸ تن از کارمندان محلی این کمیسیون را ربوده اند.

فضل احمد معنوی، رئیس این کمیسیون در گفتگویی با بی بی سی گفت که این کارمندان در ولسوالی "بورکه" ولایت بغلان ربوده شده اند.

آقای معنوی گفت که تلاش ها برای ردیابی و آزادی این کارمندان ادامه دارد، اما تا حال اطلاعات دقیقی در مورد سرنوشت آنها به دست نیامده است.

رئیس کمیسیون انتخابات با برشمردن مواردی از مشکلات ناشی از ناامنی که اخیرا متوجه کارهای این کمیسیون شده، گفت که او به "شدت نگران" اوضاع است.

آقای معنوی گفت روز پنجشنبه، ۱۱سنبله/شهریور، یک نامزد انتخابات و همراهانش در ولایت تخار هدف حمله هوایی نیروهای ائتلاف بین المللی قرار گرفت.

مقامهای محلی در تخار، در شمال افغانستان گفته اند که در پی حمله نیروهای ائتلاف به گردهمایی انتخاباتی دست کم ده نفر از کارمندان ستاد انتخاباتی عبدالواحد خراسانی، نامزد انتخابات پارلمانی کشته و خود او زخمی شده است.

اما نیروهای ائتلاف گفته اند که در این حمله افراد مسلح شورشی کشته شده و افزوده اند که ادعای کشته شدن غیرنظامیان را شنیده اند و آن را به دقت بررسی می کنند.

رئیس کمیسیون انتخابات همچنین گفت که اخیرا شماری از ماموران کمیسیون انتخابات هم به دلیل ناامنی در ولایت غزنی استعفا کردند.

این در حالی است که نیروهای بین المللی تحت فرمان ناتو در افغانستان گفته اند که یک نامزد انتخابات در ولایت غزنی، در جنوب افغانستان همراه با یک غیرنظامی دیگر زخمی شده است.

در یک اطلاعیه ناتو آمده که این نامزد مولانا عبدالرحمان نام دارد و روز پنجشنبه در اثر پرتاب نارنجک توسط شورشیان در نزدیکی ساختمانی متعلق به والی غزنی زخمی شد.

ناتو گفته که عبدالرحمان برای درمان به پایگاه عملیاتی ناتو در غزنی منتقل شده است.

آقای معنوی ضمن تاکید بر این که نیروهای امنیتی موظف به تامین امنیت کارمندان کمیسیون انتخابات، نامزدها و رای دهندگان هستند، گفت که تا حال این نیروها ناکام بوده اند.

آقای معنوی گفت: "با آن که نیروهای امنیتی در مرکز (کابل) به ما اطمینان می دهند و از (موضع) قدرت حرف می زنند، ولی در عمل ما شاهد حوادث ناگواری هستیم و این ما را نگران می سازد که اگر در روز انتخابات چنین قضایایی پیش بیاید، بدون شک به روند انتخابات آسیب بزرگ وارد خواهد کرد."

او افزود: "اگر باز هم سهل انگاری صورت بگیرد و بی تفاوتی این چنینی باشد، یقینا همه مسئولیت ها برخواهد گشت به نیروهای امنیتی که در بعضی موارد کم توجهی می کنند."

رئیس کمیسیون انتخابات هشدار داد که اگر وضعیت به همین گونه ادامه یابد، اعضای کمیسیون تشکیل جلسه خواهند داد و "از گزینه های قانونی استفاده خواهند کرد".

انتخابات پارلمانی افغانستان در ۲۷ سنبله برگزار خواهد شد و بیش از ۲۵۰۰ نامزد برای رسیدن به ۲۴۹ کرسی مجلس نمایندگان در ۳۴ ولایت این کشور با هم رقابت می کنند.

مطالب مرتبط