یک نامزد انتخاباتی خواهان تحقیق در مورد حمله تخار شد

عبدالواحد خراسانی
Image caption عبدالواحد خراسانی مدعی است که کشته شدگان اعضای خانواده و ستاد انتخاباتی او بوده اند

عبدالواحد خراسانی، از نامزدهای انتخابات پارلمانی افغانستان که در جریان حمله نیروهای ائتلاف به گردهمایی انتخاباتی اش مجروح شد، خواستار تحقیق درباره این حمله شده است.

این نامزد انتخابات پارلمانی افغانستان می گوید ده تن از افرادی که او ادعا می کند اعضای خانواده اش بوده اند و همچنین از اعضای ستاد انتخاباتی اش، در جریان حمله جنگنده های ناتو در ولایت تخار در شمال افغانستان کشته شده اند. آقای خراسانی در گفتگو با بی بی سی گفته است که عکس ها و تبلیغات مربوط به مبارزات انتخاباتی او بر روی تمام موترها/ خودروهای کاروان انتخاباتی او نصب بوده است. او گفته است تمام کسانی که با او سفر می کردند از فعالان ستاد انتخاباتی اش بوده اند. نیروهای ائتلاف تحت رهبری ناتو در افغانستان روز دوم سپتامبر کاروانی از موترهایی که به گفته مقامات ناتو افراد مسلح سوار آنها بوده، هدف حمله قرار دادند.

ناتو مدعی است که در جریان این حمله یک فرمانده طالبان که شهروند ازبکستان و وابسته به جنبش اسلامی ازبکستان است، دراین حمله کشته شده و کشته شدگان دیگر نیز از همراهان این فرمانده بوده اند.

ناتو مرگ دست کم هشت تن را در این حمله تائید کرده و با انتشار اعلامیه ای گفتند در مورد تلفات احتمالی غیر نظامیان در این حمله تحقیق خواهند کرد.

عبدالواحد خراسانی می گوید، کاروان انتخاباتی او زمانی مورد حمله قرار گرفت که آنها عازم یکی از روستاها بودند و تمامی موترها، عکس و نشان انتخاباتی اورا با خود داشتند.

نیروهای ائتلاف اما می گویند، آنها این کاروان را به دلیل جلو گیری از تلفات غیر نظامیان در منطقه دور از مناطق مسکونی هدف حمله قرار داده و گزارش آنها در مورد این کاروان و وجود شورشیان در آن دقیق بوده است.

حامد کرزی رئیس جمهوری افغانستان نیز این حمله را محکوم کرده است. در اعلامیه ای که از سوی دفتر ریاست جمهوری منتشر شده آمده است که نیروهای هوایی ناتو سه موتر/ خودروی متعلق به یکی از نامزد های انتخاباتی را دست کم در دو نوبت هدف حمله قرار داده و دست کم ده نفر را کشته اند.

در اعلامیه منشر شده از دفتر آقای کرزی تاکید شده است که نیروهای خارجی باید بین تروریستها و کسانی که سرگرم مبارزات انتخاباتی برای تقویت نظام دموکراتیک هستند، تفاوت قائل باشند.

ژنرال دیوید پترائوس فرمانده نیروهای ناتو ائتلاف در افغانستان همواره تلاش کرده است تا از تلفات غیر نظامیان جلو گیری کند.

آمار رسمی نشان می دهد که تلفات غیر نظامیان در اثر حملات ناتو نسبت به سالهای گذشته کاهش یافته است. اما هر از گاهی ادعاهایی مبنی بر تلفات غیر نظامیان توسط نیروهای ناتو و ائتلاف گزارش شده و در مواردی از سوی این نیروها نیز پذیرفته شده است.

مطالب مرتبط