روزنامه های کابل: شنبه، ۱۳ سنبله

روزنامه های چاپ امروز کابل بیشتر به بررسی موضوع تامین امنیت انتخابات پارلمانی افغانستان پرداخته اند.

انتخابات پارلمانی در ۲۷ سنبله/شهریور برگزار خواهد شد و اخیرا در چند مورد نامزدهای انتخابات و کارمندان ستادهای آنها هدف حمله های تروریستی قرار گرفته اند. در یک مورد هم یک نامزد هدف حمله نیروهای ائتلاف بین المللی قرار گرفت.

آرمان ملی با اشاره به موضوع تامین امنیت انتخابات پارلمانی افغانستان نوشته که "طالبان قوی نیستند، حکومت ضعیف است". به نوشته این روزنامه، "ضعف حکومت" باعث شده که آنها قدرت خود را گسترش دهند.

نویسنده آرمان ملی مدعی است که آقای کرزی در مواردی که دادگاه برای بازداشتیان طالبان حکم اعدام صادر کرده است، مانع اجرای این حکم شده و این موضوع باعث شده که طالبان "با خاطر آرام" دست به عملیات نظامی بزنند.

آرمان ملی در پایان سرمقاله خود هشدار داده است که اگر سیاست دولت در برابر طالبان به همین گونه ادامه یابد، آینده کشور "بسیار خطرناک" خواهد بود.

اما ماندگار ابراز نگرانی فضل احمد معنوی، رئیس کمیسیون انتخابات نسبت به اوضاع امنیتی را "زمینه سازی برای تعویق انتخابات" دانسته است.

آقای معنوی در پی ربوده شدن ۲۸ کارمند این کمیسیون توسط طالبان در گفتگویی با بی بی سی نسبت به تامین امنیت انتخابات ابراز نگرانی کرد. او با انتقاد از نیروهای امنیتی گفت که اگر تلاشهای او برای تامین انتخابات به نتیجه نرسد، از "گزینه های قانونی" استفاده خواهد کرد.

ماندگار نوشته که این "گزینه های قانونی" جز به تعویق انداختن انتخابات چیز دیگری نیست. به نوشته روزنامه، غیر از طالبان "جریان های دیگری" هم هستند که تلاش دارند انتخابات برگزار نشود، نویسنده اما نامی از این جریان ها نبرده است.

او هشدار داده که اگر انتخابات پارلمانی ۲۷ سنبله برگزار نشود، به دموکراسی و ارزش های مدرن در افغانستان آسیب جدی وارد خواهد شد و "خطر قوی سیاسی" این کشور را تهدید خواهد کرد.

هشت صبح در سرمقاله خود سخنان اخیر رابرت گیتس، وزیر دفاع آمریکا را بررسی کرده و نوشته که او طالبان را به تسلیمی فراخوانده است.

آقای گیتس روز پنجشنبه، ۱۱ سنبله، در نشست مشترک خبری با حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان گفت که آمریکا با افغانستان تعهد درازمدت دارد و این کشور را در "نیمه راه" رها نخواهد کرد. او تاکید کرد که طالبان راهی جز تسلیم شدن ندارند.

هشت صبح نوشته این که طالبان تحت فشارهای نظامی به صورت فردی یا گروهی تسلیم شوند، ممکن است پیش بینی نادرستی نباشد، اما پرسیده که آیا این نوع تسلیم شدن می تواند خطر "احیای مجدد تروریست ها" را برای همیشه از بین ببرد.

روزنامه در ادامه هشدار داده است که در صورت تحقق این پیش بینی هم "حامیان برون مرزی" طالبان "اهداف استراتژیک" خود را در افغانستان فراموش نخواهند کرد. باختر با اشاره به مبارزه با فساد در افغانستان نوشته که غرب، به ویژه آمریکا در حمایت از دولت افغانستان در این مبارزه "صادق نیستند".

به نوشته این روزنامه، آنها از یک سو آقای کرزی و نزدیکان او را تحت فشار قرار می دهند و از سوی دیگر نسبت به فساد گسترده ای که "عملا حکومت افغانستان را فلج کرده نه تنها سکوت کرده بلکه مانع تلاشها برای ریشه کن کردن آن می شود".

باختر آن چه را که ایجاد "ادارات موازی" در کنار ادارات دولتی افغانستان از سوی متحدان غربی این کشور خوانده، دلیلی بر مانع شدن متحدان غربی آقای کرزی در مبارزه با فساد دانسته است.

این روزنامه رسانه های غربی را هم متهم به "برخورد گزینشی" با موضوع فساد در افغانستان کرده و نوشته است که این رسانه ها یا "انگیزه سیاسی" دارند یا از اوضاع آگاهی چندانی ندارند.