خشونت در شمال افغانستان قربانی گرفت

Image caption قندوز پیش از این هم شاهد انفجارهایی بوده است

مقامهای محلی افغان و نیروهای ناتو در شمال افغانستان گفته اند که چهار مامور پلیس و سه غیرنظامی در قندوز و شش شورشی در تخار کشته شده اند.

محمد عمر، والی قندوز به بی بی سی گفت که بر اثر انفجاری در مرکز شهر قندوز چهار مامور پلیس و سه غیرنظامی کشته و دو غیرنظامی دیگر زخمی شده اند.

آقای عمر گفت که این انفجار حوالی ظهر روز شنبه، ۱۳ سنبله/شهریور، در مقابل یک مغازه قصابی روی داد.

به گفته او، در این انفجار مواد منفجره در یک موتر سیکلت کار گذاشته شده بود.

هنوز مسئولیت این انفجار را هیچ فرد یا گروهی به دوش نگرفته، اما مقامها معمولا این گونه حوادث را به طالبان نسبت می دهند.

بر اساس یک خبر دیگر، نیروهای تحت فرمان ناتو در شمال افغانستان گفته اند که در عملیاتی علیه طالبان در ولسوالی/شهرستان "درقد" شش شورشی طالبان را کشته اند.

یک سخنگوی ناتو در شمال افغانستان گفت که در این عملیات یک فرمانده عمده طالبان که فرماندهی افراد مسلح طالبان در شش ولسوالی تخار را به دوش داشته، نیز بازداشت شده است.

این سخنگوی ناتو افزود که در محل عملیات مقداری اسلحه، مهمات و مواد مخدر هم به دست نیروهای ناتو افتاده است.

ناتو در یک خبرنامه خود از این فرمانده به عنوان "فرمانده ارشد نظامی" طالبان در تخار یاد کرده و نوشته که او اخیرا به عنوان معاون والی سایه در تشکیلات طالبان معرفی شده بود.

فیض محمد توحیدی، سخنگوی والی تخار هم وقوع این عملیات را تایید کرد و گفت که در پی این عملیات چهار شورشی طالبان کشته، دو تن دیگر ناپدید و یک فرد دیگر بازداشت شده است.

هر چند ولایت تخار از مناطق آرام در شمال افغانستان شمرده می شود، اما نزدیکی آن با ولایت قندوز، آرامش آن را تا حدی آسیب پذیر کرده است.

قندوز از ولایت هایی است که طالبان در آن نفوذ کرده اند و علیه نیروهای دولتی و ناتو هر از گاهی دست به فعالیت های نظامی می زنند.

مطالب مرتبط