نگرانی‌ عبدالله و تدابیر کرزی برای سلامت انتخابات

Image caption آقای کرزی دستور داده که مقامهای محلی که نزدیکان آنها نامزد هستند، از محلات کار خود به جاهای دیگر فرستاده شوند

همزمان با اظهار نگرانی عبدالله عبدالله، رهبر ائتلاف مخالف دولت افغانستان در باره شفافیت انتخابات، رئیس جمهوری این کشور دستور داده که تدابیر ویژه ای در این مورد روی دست گرفته شود.

آقای عبدالله در یک نشست خبری در خانه اش در کابل گفت که "صدها نگرانی" در این مورد وجود دارد و گفت که "انتخابات در فضایی صورت می گیرد که امنیت بدتر شده است".

او در مورد تدابیر امنیتی مراکز رای گیری؛ مسئولان امنیتی را متهم به "کوتاهی کامل" کرد و گفت: "مراکز (رای گیری) که به عنوان مراکز باز اعلام شده، در تعدادی از آنها در ولایات مختلف افغانستان هنوز هم امکانات انتخابات وجود ندارد".

به گفته او، از سوی دیگر "تعدادی از مراکز به بهانه امنیتی بسته شده و مردم شکایت دارند از این که در مناطقی که امن است این مراکز بسته شده است."

او همچنان از مقامهای کمیسیون مستقل انتخابات هم انتقاد کرد و گفت که آنها در این زمینه بررسی های لازم را انجام نداده اند.

آقای عبدالله در عین حال گفت که در سیستم انتخاباتی کشور اصلاحات لازم صورت نگرفته و هنوز هم امکان "تقلب" در آرای انتخابات وجود دارد.

اما حامد کرزی، رئیس جمهوری در نشستی با شرکت رئیس کمیسیون انتخابات، مقامهای ارشد امنیتی، دیوید پترائوس، فرمانده کل نیروهای ناتو و استفان دی میستورا، فرستاده ویژه سازمان ملل در افغانستان نگرانی ها در باره تامین امنیت و امکان تقلب در انتخابات را بررسی کرد.

در یک اطلاعیه دفتر آقای کرزی آمده که در این نشست تصمیم گرفته شد که "تمامی زمینه ها برای رفتن رای دهندگان به مراکز رای گیری فراهم شود".

Image caption آقای عبدالله گفت که هنوز هم امکان تقلب وجود دارد

آقای کرزی براساس نگرانی های کمیسیون انتخابات در مورد شفافیت انتخابات و امکان نفوذ مسئولان امنیتی و مقامهای محلی به مراکز رای گیری، دستورهای مشخصی داده است.

آقای کرزی به اداره ارگانهای محلی و وزارت داخله/کشور دستور داده است که آن عده از فرماندهان پلیس و مقامهای محلی که نزدیکان آنها نامزد انتخابات هستند، از محلات کارشان به مناطق دیگر فرستاده شوند.

پیش از این آقای معنوی در گفتگویی با بی بی سی گفته بود که همه تلاشهای خود را برای تامین امنیت انتخابات به کار خواهد برد و اگر این تلاشهای او به نتیجه نرسد، او از "گزینه های قانونی" استفاده خواهد کرد.

آقای معنوی در این گفتگو نسبت به اوضاع امنیتی و تاثیر آن بر سلامت انتخابات "به شدت" ابراز نگرانی کرده بود.

در هفته های اخیر ناامنی ها در مناطق مختلف افغانستان افزایش یافته و نگرانی هایی را در میان محافل مختلف سیاسی در مورد شفافیت و سلامت انتخابات برانگیخته است.

مطالب مرتبط