اطلاعات تازه در باره اعضای شورای عالی صلح افغانستان

حامد کرزی
Image caption آقای کرزی در مبارزات انتخاباتی اش در سال گذشته مصالحه با شورشیان را وعده کرده بود

یک عضو شورای عالی صلح افغانستان به بی بی سی گفته است که در این شورای ۶۰ نفری ۷ زن هم عضویت خواهند داشت.

روز شنبه، ۱۳ سنبله/شهریور دفتر حامد کرزی، رئیس جمهوری از نهایی شدن فهرست اعضای این شورا خبر داد، اما گفت که این فهرست بعد از عید فطر منتشر خواهد شد.

پس از برگزاری جرگه مشورتی صلح که تشکیل این شورا برای مصالحه با طالبان پیشنهاد کرد، آقای کرزی بارها با رهبران جهادی و گروه های سیاسی در باره تشکیل این شورا گفتگو کرد.

یک عضو این شورا که نخواست نامش فاش شود، به بی بی سی گفت که این شورا ۶۰ عضو خواهند داشت که هفت تن از آنان را زنان تشکیل خواهند داد.

به گفته او، صدیقه بلخی، عضو مجلس سنا، قمر خوستی، فرح سرابی و جمیله مجاهد، روزنامه نگار، از جمله این زنان هستند.

پیش از این نگرانی هایی در باره حقوق زنان در گفتگو با طالبان مطرح شده است.

طالبان در زمان حاکمیت خود به زنان اجازه تحصیل و کار در بیرون از خانه را نمی دادند.

این عضو شورای عالی صلح گفت که معصوم استانکزی، مشاور رئیس جمهوری افغانستان در امور امنیت داخلی، به عنوان رئیس دارالانشا/دبیرخانه این شورا برگزیده شده است.

Image caption زنان افغان همواره نگران حقوق خود در مذاکرات صلح با طالبان بوده اند

آقای استانکزی از یک سال به این سو برای ترغیب مخالفان مسلح دولت به گفتگو با دولت فعالیت کرده و در این زمینه از افراد مورد اعتماد آقای کرزی به شمار می رود.

عضو شورای عالی صلح که با بی بی سی صحبت می کرد، همچنین گفت که به احتمال قوی ریاست این شورا به صبغت الله مجددی، رئیس مجلس سنا سپرده خواهد شد.

آقای مجددی پیش از این ریاست کمیسیون تحکیم صلح را به عهده داشت که برای بازگرداندن مخالفان مسلح به زندگی عادی تلاش می کرد.

او نخستین رئیس جمهوری دولت مجاهدین در سال ۱۳۷۱ خورشیدی بود و از خانواده مذهبی مجددی ها است. آقای مجددی مورد اعتماد بسیاری از محافل سیاسی و به ویژه مذهبی است.

گفته شده که برهان الدین ربانی، رئیس جمهوری پیشین و رئیس جرگه مشورتی صلح، سید احمد گیلانی، شیخ آصف محسنی، محمد محقق و شماری از دیگر رهبران جهادی از دیگر اعضای این شورا خوهند بود. شماری از مشاوران آقای کرزی مانند اسدالله وفا و نعمت الله شهرانی، که نفوذ قومی دارند، نیز به عنوان عضو در این شورا برگزیده شده اند.

عضو شورای عالی صلح که با بی بی سی صحبت می کرد، گفت که سید نورالله عماد، رئیس حزب جنبش ملی اسلامی و شماری از نمایندگان و یا رهبران دیگر احزاب سیاسی افغانستان هم به عنوان اعضای این شورا تعیین شده اند. شماری از مقام های سابق طالبان از جمله وکیل احمد متوکل، وزیر خارجه امارت طالبان، ارسلا رحمانی، عضو کنونی مجلس سنا، موسی هوتک، از فرماندهان سابق طالبان و عضو کنونی مجلس نمایندگان، عبدالحکیم مجاهد و حبیب الله فوزی، اعضای این شورا خواهند بود.

Image caption طالبان تا حال تمایلی به مصالحه با دولت نشان نداده و هر گونه گفتگوی صلح را منوط به خروج نیروهای خارجی از کشور کرده اند

در نه سال گذشته این نخستین باری است که به این تعداد از مقام های سابق طالبان، به شکل گروهی فرصت داده می شود تا در روند صلح با مخالفان مسلح دخیل شوند.

این مقامهای سابق گروه طالبان، که بیشتر در کابل به سر می برند، پیش از این به این نظر بودند که دولت افغانستان در زمینه گفتگو با مخالفان مسلح خود چندان جدی نیست.

اکنون به نظر می رسد که آنها با عضویت خود در شورای عالی به این نتیجه رسیده اند که برنامه دولت برای مصالحه با گروه های مسلح مخالف جدی شده است.

از سوی دیگر عضویت رهبران برجسته جهادی، گروه های سیاسی و قومی در این شورا هم تا حد زیادی بیانگر این است که آنها از برنامه صلح آقای کرزی با جدیت بیشتر از گذشته حمایت خواهند کرد.

این در حالی است که شماری از آنها در گذشته میانه خوبی با طالبان نداشته اند. از جمله رهبران گروه هایی که در گذشته به "اتحاد شمال" معروف بوده اند، پیش از فروپاشی امارت طالبان با این گروه جنگیده اند.

دولت افغانستان در حالی اقدام به تشکیل شورای عالی صلح در این سطح کرده که گروه های مسلح مخالف، از جمله طالبان، تا حال هیچ گونه تمایلی به مصالحه از خون نشان نداده اند.

آنان آغاز هر گونه گفتگوی صلح را منوط به خروج نیروهای خارجی از افغانستان کرده اند.

مطالب مرتبط