روزنامه‌های کابل: دوشنبه، ۱۵ سنبله

روزنامه‌های کابل چاپ کابل در شماره‌های امروز خود هم به بررسی شورای عالی صلح و طرح صلح دولت افغانستان پرداخته‌اند.

شورای عالی صلح از سوی دولت افغانستان به پیشنهاد جرگه مشورتی صلح به منظور مصالحه با شورشیان تشکیل شده است. نام‌های اعضای این شورا به طور رسمی اعلام نشده است.

باختر در صفحه نخست خود به نقل از صبغت‌الله مجددی، رئیس مجلس سنای افغانستان نوشته که شورای عالی صلح در کار خود موفق نخواهد شد و "کلید صلح در دست آی‌اس‌آی (سازمان اطلاعات ارتش پاکستان) است".

این روزنامه نوشته که آقای مجددی روز یکشنبه، ۱۳ سنبله/شهریور در مجلس سنا گفته است تا زمانی که "آی اس آی موافقت نکند و راضی نشود، ما طالبان را آورده نمی‌توانیم".

یک عضو شورای عالی صلح که نخواسته نامش فاش شود، به بی‌بی‌سی گفته است که به "احتمال قوی" ریاست این شورا با آقای مجددی خواهد بود.

آقای مجددی ریاست کمیسیون تحکیم صلح را هم به عهده دارد که کار آن تلاش برای بازگرداندن طالبان به زندگی عادی است. او گفته است که پیش از این هر زمانی که مقام‌های سابق طالبان می‌خواسته‌اند با این کمیسیون وارد گفتگو شوند، پاکستان آن‌ها را "یا می‌کشتند یا زندانی می‌کردند."

هشت صبح نوشته که ریشه طالبان در پاکستان است و پرسیده که در این میان مشخص نیست که نقش شورای عالی صلح چه خواهد بود. نویسنده افزوده است که "قدر مسلم این است که این شورا صلاحیت مذاکره با آی‌اس‌آی را نخواهد داشت".

به نظر این روزنامه، تلاش‌ها برای مصالحه با طالبان به شیوه کنونی آن "از هم اکنون عقیم است" و "اگر به نتایجی هم برسد، این نتایج در "ضدیت با منافع" مردم افغانستان است.

سرمقاله‌نویس هشت صبح نوشته که دولت افغانستان بارها گفته که طالبان برای منافع پاکستان می‌جنگند و خود اراده‌ای ندارند. نویسنده در ادامه تاکید کرده که "به نفهمی زدن هیج مشکلی را حل نمی‌کند، حقیقت بالاخره روشن می‌شود و آن گاه ندامت هیچ سودی نخواهد داشت."

ماندگار هم نوشته که شورای عالی صلح "به صلح نمی‌رسد" و افزوده که "تلاش کرزی برای نشاندن طالبان بر سر میز مذاکره کار غیرعملی و به‌دور از معیارهای منطقی سیاست است".

عدم تمایل طالبان به مذاکره، تمرکز آمریکا بر مبارزه با تروریسم در افغانستان، تجربه مذاکرات پاکستان با طالبان و تلاش افغانستان برای مذاکره با "طالبان میانه‌رو" بدون در نظر گرفتن رهبران آن‌ها و گروه القاعده، از دلایلی است که نویسنده آن را باعث ناکامی تلاش صلحجویانه آقای کرزی دانسته است.

ماندگار طرح صلح آقای کرزی را "خام‌اندیشانه" خوانده و نوشته که قرار نیست طالبان و دیگر شورشیان خود را به دام این گونه طرح‌ها بیندازند. افغان جرگه اما تشکیل شورای عالی صلح را " گامی امیدوارکننده در راستای استحکام صلح و ثبات" در کشور دانسته، اما تاکید کرده که هنوز هم راه طولانی در پیش است.

به باور نویسنده، "عده‌ای" هم در داخل کشور و هم در بیرون از کشور به طور "خصمانه و بزدلانه" تلاش می‌کنند که در راه تامین صلح "سنگ‌اندازی" کنند.

افغان جرگه توضیح بیشتری در باره این "عده" ارائه نکرده اما تاکید کرده که دولتمردان کشور در کنار تلاش‌های خود برای تامین صلح، متوجه این گونه حرکت‌های خصمانه هم باشند.

روزنامه دولتی انیس با اشاره به سخنان اخیر رابرت گیتس، وزیر دفاع آمریکا نوشته که آمریکا به افغانستان پشت نمی‌کند به جنگ علیه طالبان ادامه می‌دهد.

آقای گیتس اخیرا در سفری به کابل ضمن اظهار این مطلب گفت که آمریکا تجربه سال ۱۹۸۹ میلادی را تکرار نخواهد کرد. آمریکا پس از خروج نیروهای شوروی سابق از افغانستان در این سال، این کشور را به فراموشی سپرد و جنگ‌های داخلی در افغانستان آغاز شد.

انیس نوشته که پس از اعلام موضوع آغاز خروج نیروهای آمریکایی از جولای ۲۰۱۱ از افغانستان، نگرانی‌هایی در مورد مبارزه با تروریسم در این کشور به میان آمد.

روزنامه اما افزوده که این اظهارات تازه وزیر دفاع آمریکا تا حدی به این نگرانی‌ها پاسخ داده شده و با اجرایی شدن این اظهارات راه برای تامین صلح و بازسازی در کشور هموارتر خواهد شد.