فرمانده ناتو در افغانستان خواستار اعزام نیروی اضافی شد

ژنرال پترائوس در افغانستان
Image caption ژنرال پترائوس می گوید تغییر در افغانستان در چند ماه اخیر آغاز شده است

ژنرال دیوید پترائوس، فرمانده کل نیروهای ناتو و ائتلاف در افغانستان، می گوید برای تقویت ماموریت نظامی در این کشور، به حداقل دو هزار نیروی اضافی نیاز است.

به گفته منابع ناتو، ژنرال پترائوس مایل است تعداد کارشناسان خنثی سازی مین زمینی و مربیان ناتو در افغانستان افزایش یابد.

گزارشها حاکیست که نزدیک به نیمی از سربازانی که تازه به افغانستان اعزام شده اند در زمینه آموزش حرفه ای به نیروهای افغان فعالیت خواهند کرد.

ناتو در نظر دارد روند آموزش نیروهای افغان را تسریع کند تا این نیروها بتوانند هر چه زودتر مسئولیت حفظ امنیت افغانستان را برعهده بگیرند.

آمریکا برنامه آغاز خروج سربازان خود را از ماه جولای سال آینده میلادی آغاز می کند و انتظار می رود شماری دیگر از کشورهای عضو ناتو نیز از چنین برنامه ای پیروی کنند.

دولت افغانستان اعلام کرده است که نیروهای داخلی این کشور تا سال 2014 میلادی توانایی حفظ امنیت این کشور را به تنهایی کسب خواهند کرد، اما اخیرا یک ژنرال ارشد آمریکایی هشدار داد که این برنامه احتمالا با تاخیر روبرو خواهد شد.

یک مسئول ارشد آموزش نیروهای ناتو در افغانستان گفته است که بیسوادی و شیوع فرار از خدمت در میان نیروهای امنیتی افغان موانع جدی در راه ییشرفت آموزش این نیروها محسوب می شود.

به نظر می رسد درخواست جدید ژنرال پترائوس برای افزایش نیرو و مربی نظامی در افغانستان با توجه به اینگونه نگرانی ها مطرح شده است.

افغانستان ظرف ماه های اخیر شاهد خشونتهای فزاینده ای بوده است که در جریان آنها، دهها نظامی خارجی کشته شده اند.

فرماندهان ناتو می گویند احتمالا خشونتها در افغانستان طی هفته های آینده شدت خواهد گرفت.

مطالب مرتبط