شهروندان از یاد رفته؛ سیکهای کابل در مبارزات انتخاباتی

پرتپال سینگ، نامزد انتخابات پارلمانی
Image caption پرتپال سینگ امیدوار هست آرای مسلمانان را نیز در انتخابات بدست بیاورد

پرتپال سینگ، وابسته به اقلیت سیکهای افغانستان، برای نخستین بار در مبارزات انتخاباتی شرکت کرده است.

او می گوید، در صورت ورود به مجلس نمایندگان افغانستان، به همه افغانها، اما به ویژه به سیکها و هندوهای این کشور کار خواهد کرد.

پرتپال سینگ در سالهای گذشته بیشترین وقتش را در مغازه داروهای یونانی می گذراند؛ پیشه ای که از پدرانش به او به ارث رسیده است.

اما حالا امیدوار است مبارزات انتخابات مجلس نمایندگان، او را از مغازه کوچکش به پارلمان افغانستان برساند.

او می گوید: "نامزد شدن در انتخابات پارلمانی حق من است. چون من شهروند افغانستان هستم. اما بسیاری از مردم در این کشور ما را شهروندان افغانستان نمی دانند، به نظر آنها ما مهمانان هندی در کابل هستیم."

علاوه بر سخنرانی در میان جمعیت سیکها و مسلمان، پرتپال سینگ در عبادتگاه سیکها در کابل برای طرفدارانش سخنرانی می کند.

چند روز پیش از برگزاری انتخابات، بزرگترین جشن مذهبی سیکها در عبادتگاهشان برگزار شد. جشن بزرگداشت از کتاب مقدس سیکها. مراسمی که محل مناسبی برای سخنرانی و جلب توجه هواداران بیشتر برای پرتپال سینگ بود.

مبارزه دشوار

در سالهای گذشته، اقلیت سیک و هندو در فعالیت های سیاسی افغانستان نقش نداشته اند. حالا برخی از این اقلیت ها می گویند جو سیاسی حاکم در افغانستان به آنها فرصت می دهد تا در تصمیم گیری های سیاسی نقش داشته باشند.

شرکت در مبارزات انتخاباتی برای این افراد یکی از راههای ورود به سیاست و عرصه تصمیم گیری در مورد سرنوشت شان است.

اما این کار برای پرتپال سینگ در کشوری که اکثر جمعیت آن مسلمان هستند، کار ساده ای نیست.

Image caption مبارزات انتخاباتی برای اقلیت سیکها در افغانستان کار دشواری است

آقای سینگ شکایت می کند که برنامه مبارزات انتخاباتی اورا مختل می کند.

پرتپال سینگ می گوید: "تصاویر تبلیغاتی مرا بیشتر از هر نامزد دیگری پاره می کنند. به من زنگ می زنند و می گویند تو کافر و هندو هستی، چرا خود را در افغانستان نامزد کرده ای."

در حال حاضر تعداد پیروان سیک و هندو در سراسر افغانستان به حدود چهار هزار نفر می رسد که اندکی بیشتر از یکهزار نفر آن در کابل زندگی می کنند.

حتی اگر همه جمعیت سیک در انتخابات برای پرتپال سینگ رای بدهند، بازهم بخت پیروزی او در انتخابات پارلمانی اندک است، اما حضور گروهی از جوانان مسلمان در کنار سینگ به او این امیدواری را داده است که افرادی بیرون از حلقه هم کیشان او نیز به او رای بدهند.

آسیب دیدگان جنگ

هندوها و سیک ها در زمان ظاهر شاه در پارلمان افغانستان و همچنین در مجلس سنا نماینده داشتند. در دوران حزب دموکراتیک خلق نیز هندوها و سیک ها در حزب، دولت و در سالهای اخیر در زمان دکتر نجیب الله عضو پارلمان آن دوره نیز بودند.

اما پس از پیروزی مجاهدین در افغانستان و آغاز جنگ داخلی و بعد حاکمیت گروه طالبان بر افغانستان، هندوها و سیک ها بیشترین آسیب را دیدند.

خانه های بسیاری از آنها در شهر کابل غصب شد و شمار زیادی از آنها مجبور به فرار از افغانستان شدند. در زمان طالبان، امارت اسلامی طالبان به آنها دستور داد برای آنکه از مسلمانان تفکیک شوند باید یک پارچه زرد رنگ با خود داشته باشند.

مطالب مرتبط