روزنامه های کابل: سه شنبه، ۱۶ سنبله

روزنامه های چاپ امروز کابل بیشتر به بررسی مسائل مربوط به امنیت و انتخابات در افغانستان پرداخته اند.

هشت صبح به نقل از یکی از فرماندهان نیروهای پیمان ناتو در افغانستان نوشته که پیچیدگی های جنگ در افغانستان "تازه" چهره اش را نشان داده است.

به نظر نویسنده خشونت ها در افغانستان از سال ۲۰۰۱ میلادی، پس از فروپاشی رژیم طالبان در این کشور، به "بدترین وضعیت" رسیده است. هشت صبح به این نظر است که هر جنگی پیچیدگی هایی دارد، اما نه به حدی که چهل و چند کشور در بیشتر از نه سال نتوانند آن را بفهمند.

ظاهرا اشاره نویسنده به حضور نیروهای نظامی بیش از چهل کشور در افغانستان است که در چهارچوب نیروهای تحت امر ناتو سرگرم مبارزه با تروریسم هستند.

هشت صبح افزوده که به این ترتیب به نظر می رسد که نیروهای ناتو پیش از این "مشت در تاریکی کوبیده اند" و اکنون "یک ژنرال خارجی" از پیچیدگی جنگ سخن می گوید. نویسنده پرسیده که مگر مردم افغانستان چند سال دیگر صبر کنند تا تقاص اشتباههای دیگران را بپردازند.

باختر با اشاره به تحریم انتخابات از سوی طالبان نوشته که این گروه با اعلام این تحریم در واقع به تشکیل شورای عالی صلح از سوی دولت افغانستان واکنش نشان داده است.

اخیرا حامد کرزی، رئیس جمهوری در نشستی با حضور رهبران جهادی فهرست اعضای این شورا را نهایی کرد و اعلام آن را به بعد از عید فطر موکول کرد.

به نوشته باختر، رهبران شورشیان از "ماهیت واقعی جنگ" به خوبی آگاهند و دور از انتظار نیست که به تلاشهای صلحجویانه در داخل کشور "بی باور" باشند.

این روزنامه دلیل این "بی باوری" شورشیان به تلاشهای صلحجویانه را در عدم صلاحیت طالبان و حزب اسلامی گلبدین حکمتیار "بدون اجازه پاکستان" دانسته است.

به باور باختر، حتی اگر ملا عمر، رهبر طالبان و گلبدین حکمتیار به کابل بیایند و در کنار حامد کرزی به تقبیح جنگ و تبلیغ صلح بپردازند هم کافی نیست، به دلیل این که گردانندگان جنگ "کسانی دیگرند" و رهبران شورشی نه منابع مالی جنگ را در دست دارند و نه ابزار ترویج یا توقف آن را.

سروش ملت نگرانی کمیسیون شکایات انتخاباتی از "مداخله" شماری از مقامهای دولتی در کار برگزاری انتخابات و تدابیر دولت برای جلوگیری از آن را بررسی کرده است.

اخیرا این کمیسیون اعلام کرد که شماری از مقامهای دولتی تلاش دارند در روند برگزاری انتخابات "مداخله" کنند. از سوی دیگر آقای کرزی دستور داده است آن عده از فرماندهان پلیس و مقامهای محلی که نزدیکان آنها نامزد هستند، از محلات کار خود برکنار و به جاهای دیگری تعیین شوند.

سروش ملت نوشته که هر چند این کار قابل ستایش است، اما در این که واقعا این کار واقعا بتواند جلو مداخله در کار انتخابات را بگیرد "تردید" وجود دارد. روزنامه دلیل آن را در نفوذ تثبیت شده این مقامها در محلات مورد نظر خود دانسته است.

نویسنده سروش ملت تاکید کرده که کمیسیون انتخابات و ناظران داخلی و خارجی باید ساز و کارهای دقیقی را برای نظارت بر انتخابات روی دست گیرند تا از مداخله در انتخابات جلوگیری شود.

ماندگار نوشته که مداخله کارمندان دولتی "همواره از مشکلات جدی" در کار برگزاری انتخابات در کشور بوده است. روزنامه افزوده که مداخله آنها در انتخابات سال گذشته "تجربه" شد.

روزنامه با آوردن این شعر سعدی که "اگر زباغ رعیت ملک خورد سیبی/برآورند غلامان او درخت از بیخ"، نوشته که اگر آقای کرزی خود دست به "تقلب" نمی برد، امروز هیچ مقام دولتی دست به این کار نمی زد.

به نوشته روزنامه، موضوع دخالت و تقلب تنها به کارمندان دولت خلاصه نمی شود، بلکه کارمندان کمیسیون انتخابات نیز در این کار دست دارند. به نوشته روزنامه، بیشتر کارمندان ولایتی کمیسیون به نحوی یا به مقامهای محلی دولتی یا به نامزدان انتخابات وابسته هستند.

ماندگار در ادامه نوشته که حالا باید منتظر "معجزه ای" از سوی دولت افغانستان و جامعه جهانی نشست تا هم از تامین امنیت انتخابات و هم جلوگیری از مداخله در آن جلوگیری شود.

راه نجات قتل حامد نوری، خبرنگار و مجری رادیو و تلویزیون دولتی افغانستان را "ماتمی دیگر و هشداری دیگر" برای روزنامه نگاران در افغانستان دانسته است.

آقای نوری شامگاه روز یکشنبه، ۱۳ سنبله/شهریور، پس از آن که از خانه اش در کابل بیرون شد، دیگر برنگشت و توسط افراد ناشناس به ضرب چاقو به گونه فجیعی به قتل رسید.

به نوشته راه نجات، پس از قتل هر خبرنگاری در کشور مقامهای دولتی و حتی رئیس جمهوری دستور پیگیری پرونده های آنان و وعده حمایت از روزنامه نگاران را داده اند، اما در عمل "کوچکترین" کاری در این زمینه ها انجام نداده اند.

این روزنامه در ادامه نوشته که "حمایت لفظی" از روزنامه نگاران تاثیری بر زندگی آنان ندارد و دولت باید توجه بیشتری در حمایت از آنها داشته باشند، در غیرآن آزادی رسانه ها، تداوم فعالیت روزنامه نگاران و در نهایت دموکراسی آسیب خواهد دید.

چراغ هم به همین موضوع پرداخته و پرسیده که آیا توقع از آقای کرزی به عنوان رئیس جمهوری همین قدر است که او قتل یک خبرنگار را صرفا تقبیح کند.

سرمقاله نویس چراغ از مقامهای قضایی خواسته است که از "برخورد سیاسی، مصلحتی و سلیقه ای" با این گونه مسائل خودداری کنند و پرونده های قتل خبرنگاران را با جدیت بررسی و پیگیری کنند.