پیام ملا عمر، تبریک عید فطر یا اعلام خط مشی سیاسی

Image caption آمریکا برای دستگیری ملا محمد عمر میلیون ها دلار جایزه تعیین کرده است

ملا محمد عمر، رهبر طالبان در آستانه عید فطر و پایان ماه رمضان پیام تبریکی را به چند زبان مختلف منتشر کرده است.

او در پیام خود بر پیروزی تاکید کرده و فعالیت نیروهای ناتو در افغانستان رامقرون به شکست کامل خوانده است.

ملا عمر در سه چهار سال اخیر در عیدهای مذهبی، پیام تبریک منتشر کرده ولی لحن نکته های مورد توجه در پیام و حتی طول این پیام ها مستقیما با وضعیت سیاسی و به ویژه اوضاع امنیتی و جنگ در افغانستان مرتبط بوده است.

به بیان دیگر، رهبر طالبان که دور از دسترس رسانه ها و حتی اغلب جنگجویان این گروه است، در سال های اخیر با انتشار پیام های عید حرف هایش را می زند، بررسی این پیام ها نشان می دهد که هر سال سخنان جدی تر، بیشتر و تازه تری را برای هواداران، مردم عادی، رقبا و حتی آنانی که دشمن خطابشان می کند دارد.

پیام های عیدی ملا عمر در سال های ۲۰۰۴ و ۲۰۰۵ در حد یک صفحه بود: عید را تبریک گفته بود، برای مسلمانان دعا کرده بود و هوادارانش را به انجام فریضه جهاد فراخوانده بود.

اما پیام سال گذشته وی، طولانی بود و در آن خطاب به شهروندان کشورهای غربی، گفته بود افغانستان قربانی است و حضور نیروهای آنها در این کشور توجیه پذیر نیست.

او در پیام سال گذشته همچنین اشاره کرده بود که اگر خارجی ها افغانستان را ترک کنند، گروه طالبان خطری برای هیچ کشورخارجی و کشورهای همسایه نخواهد بود.

در یک کلام، نکته اصلی پیام رهبر طالبان در سال گذشته، بر تاکید برخروج نیروهای خارجی از افغانستان متمرکزبود. اما پیام امسال لحنی دارد که انگار این امر انجام شده باشد.

پیام عید یا خط مشی سیاسی

پیام امسال ملا عمر بیشتر به یک خط مشی سیاسی شبیه است، از پیروزی می گوید، سیاست خارجی را شرح می دهد و ساختار اصلی نظام آینده را ترسیم می کند.

در واقع به بهانه عید فطر امسال، رهبر طالبان پیام های جداگانه ای را برای مخاطبان مختلف خود نوشته و آنرا به آدرس هرکدام از آنها پست کرده است.

در پیام امسال ملا عمر نیروهای خارجی یک کلیت واحد نیستند. از تعبیراتی چون "جنگ صلیبی" خبری نیست. نیروهای خارجی در این پیام به آمریکایی و غیر آمریکایی تقسیم شده اند.

خطاب به نیروهای غیر آمریکایی گفته شده است که تا کی می خواهند برای منافع آمریکا بجنگند. آنهم جنگی که خود ژنرال های آمریکایی شکست اش را قبول دارند.

در مورد آمریکایی ها اما، روی سخن با مردم آمریکا است، مردمی که پول شان، جان سربازان و اعتبار کشورشان در افغانستان هدر می رود. این لحن هشدار دهنده و تند نیز هست.

رهبر طالبان خطاب به آمریکایی ها هشدار می دهد که اگر سیاست مداران خود را مجبور به ترک افغانستان نکنند، در آن صورت در "دراز مدت باید از امپراطوری گسترده خود دست بکشند."

"بیائید جبران کنیم"

ملا عمر روشن ترین پیام را به رهبران پیشین جهادی داده است. او کسانی را که در زمان قدرتش "رهبران شر و فساد" می خواند، این بار و همچنین پار سال، مجاهدین گذشته خوانده و از آنها دعوت کرده است به طالبان بپیوندند.

در بخشی از پیام ملا عمر خطاب به رهبران مجاهدین آمده است:" اگرشما علت ایستادن در صف آمریکایی های اشغالگر را بعضی از کوتاهی های مجاهدین امارت اسلامی تلقی می کنید، پس بیائید با ترک پشتیبانی از آمریکایی ها و با ایستادن در جوار برادران مسلمان خویش همین کوتاهی ها را شما تکمیل نمائید."

رهبری طالبان شگاف بین رهبران مجاهدین و حامد کرزی را درک کرده و با اشاره به آن انگشتی هم بر درد مجاهدین گذاشته است.

در پیام ملا عمر با اشاره به اینکه مجاهدین در اداره دولت تحقیر می شوند آماده است: "اگر ترس از مجاهدین (طالبان) نمی بود، شمارا از این هم اضافه تر با ذلت و خواری مواجه می ساختند."

نوید مبارزه با مواد مخدر، فساد اداری، دعوت از جهان اسلام برای حمایت از مبارزه طالبان، و نوید پیروزی زود هنگام از دیگر نکات این پیام است.

پیام امسال ملا عمر همزمان به زبانهای پشتو، فارسی و انگلیسی منتشر شده و از نظر زبانی تغییر قابل ملاحظه ای نسبت به سالهای گذشته دارد.

مطالب مرتبط