هشدار دیدبان حقوق بشر در مورد امنیت انتخابات افغانستان

Image caption مسئولان دیدبان حقوق بشر می گویند اوضاع امنیتی در مقایسه با زمان انتخابات ریاست جمهوری بد تر شده است

سازمان دیدبان حقوق بشر که مقر آن در نیویورک است هشدار داده که حملات شورشیان علیه نامزدان و امنیت ناکافی انتخابات پارلمانی افغانستان ممکن است این روند را به خطر اندازد. این سازمان با انتشار یک نامه خبری گفته است که نامزدان، همکاران آنها و کارمندان انتخاباتی با تهدید، ترور، اختتاق و ارعاب روبرو هستند.

در نامه خبری دیدبان حقوق بشر آمده است که زنان با بیشترین میزان خطر و تهدید روبرو هستند.

این سازمان گفته است که اوضاع امنیتی نسبت به زمان برگزاری انتخابات ریاست جمهوری افغانستان در سال گذشته، بدتر شده است.

ریچل رید پژوهشگر این سازمان در افغانستان گفته است که حملات طالبان و نبود اطمینان در برگزاری انتخابات مصون،از سوی دولت افغانستان، اعتبار انتخابات آینده را با تهدید روبرو کرده است.

سازمان دیده بان حقوق بشر فهرست نامزدان انتخاباتی و کسان دیگری را که تا حال در ارتباط به انتخابات کشته شده اند نیز منتشر کرده است.

درنامه خبری این سازمان از مواردی یاد آوری شده که نشان می دهد اوضاع امنیتی تا چه حدی شکننده است. از جمله در این نامه آمده است:" در ماه جولای دو فرد موتورسکلیت سوار یک مغازه دار را در لوگر کشتند چون او تصویر یکی از کاندیداها را به در مغازه اش آویخته بود.

در حالی که طالبان تهدید کرده اند که همه کارمندان انتخاباتی و یا کسانی را که به نحوی درگیر مسایل انتخابات هستند، هدف قرار خواهند داد، سازمان دیدبان حقوق بشر گفته است بر اساس قانون بین المللی کسانی که چنین حملاتی را دستور می دهند به عنوان جنایتکاران جنگی مسئول خواهند بود.

ریچل راید پژوهشگر این سازمان در افغانستان گفته است که جای تاسف است که طالبان مردم را می کشند برای اینکه از ابتدایی ترین حقوق فردی خود استفاده می کنند.

خبرنامهء این سازمان همچنین از ده نفری یاد کرده که حدود دو هفته پیش به خاطر همکاری شان با فوزیه گیلانی یکی از نامزدان انتخابات در هرات، نخست ربوده شده و سپس پنج تن آنها آزاد شدند ولی پنج تن دیگر آنها کشته شدند. در نامه منتشر شده از سوی سازمان دیدبان حقوق بشر همچنین آمده است، در ماه جولای یک روحانی محلی در ولایت کنر در شرق افغانستان وژمه صافی عضو کنونی مجلس نمایندگان را که برای دوره بعدی نیز نامزد است، کافر خواند و به هواداران او در یک گرد همایی هشدار داد که در صورت دادن رای به خانم صافی آنها نیز کافر خواهند شد.

سازمان دید بان حقوق بشر به نقل از بنیاد انتخابات عادلانه و آزاد افغانستان گفته است که تهدید هایی که تا به حال به آنها گزارش داده شده است بیشتر متوجه زنان بوده است.

از جمله اینکه بسیاری از زنان نامزد انتخابات، نامه ها و تلفن های تهدید آمیز دریافت کرده اند. در این نامه ها و تلفن ها به زنان هشدار داده شده است که اگر از نامزدی شان انصراف ندهند با خشونت روبرو خواهند شد.

مطالب مرتبط