به روز شده:  18:08 گرينويچ - پنج شنبه 09 سپتامبر 2010 - 18 شهریور 1389

جامعه افغانستان

روز های عید، روز های غربت پناهندگان افغان در پاکستان

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

روز جمعه (۱۰ سپتامبر) در بسیاری از کشورهای اسلامی عید فطر اعلام شده است.

پاکستان از جمله کشورهای همسایه افغانستان است که حدود دو میلیون پناهنده افغان در آن زندگی می کنند و بسیاری از آنها حدود سه دهه است که به دلیل دوری از وطن، روز های عید را دور از وطنشان می گذرانند.

روز های عید در این سه دهه، فراز و فرود های با خود داشته است. آوارگان افغان در پاکستان، تأمین امنیت و استقرار صلح سراسری در افغانستان و برگشت به کشور بعد از سه دهه بحران را یکی از خواسته های اصلی شان از مسئولان و دولتمردان افغانستان می دانند و شاید بسیاری از آنها امنیت و آرامش در کشور مادریشان را در دعاهای عیدانه خود شامل می کنند.

اما به هر روی بیشتر مهاجران افغان بر این عقیده اند که نه تنها دولت افغانستان، بلکه جامعه جهانی هم نتوانسته وظایف خود را در این زمینه به خوبی انجام دهند. پناهندگان دور از وطن، هر سال امید می کنند تا شاید بتوانند عید آینده را در کشور شان باشند و به غربت خاتمه بخشند.

هنوز حدود دو میلیون پناهنده افغان در نقاط مختلف پاکستان شب و روز سپری می کنند.

در زمان اشغال افغانستان توسط نیروهای شوروی، به گفته برخی از مهاجران که در آن سالها نیز در پاکستان پناهنده بودند، مهاجرین افغان مورد توجه بیشتر جامعه جهانی قرار داشتند و مشکلات شان توسط موسسات خیریه جهانی حل می شد، حتی رهبران کشورهای عربی وغربی از اردوگاههای مهاجرین دیدار و روزهای عید رمضان را با فرستادن بسته های "خرما" و روزهای عید قربان را با فرستادن بسته های "گوشت قربانی" تبریک می گفتند.

اما مهاجران می گویند که خروج شوروی از افغانستان، سر آغاز فراموشی آنها از چشم جامعه جهانی بوده است.

بحران در پاکستان

تحولات سیاسی و سیلاب های ویرانگر اخیر پاکستان، شاید بیشترین مشکلات و آسیب را به پناهندگان افغان زده است.

در حال حاضر مهاجران افغان با مشکلات زیادی به خصوص در زمینه تامین مواد غذایی رو برو هستند زیرا علی الرغم نا امنی ها اخیر سیلاب های پاکستان از سویی باعث افزایش زیاد نرخ مواد خوراکی گردیده است، و از سوی دیگر اردوگاه های مهاجران را صدمه زده است.

فخرالدین یک پناهنده افغان که در بازار صدر پیشاور دست فروشی می کند می گوید که "حدود بیست سال است که دست فروشی می کنم ، روز های عید زیادی را را سپری کردم . حدود دو هفته پیش از آمدن عید آمادگی می گرفتم و اعیاد یک روز پر درآمدی برایم محسوب می شد."

اما او می افزاید: "ولی در روز عید امسال، بازار صدر، منطقه حساس اعلام شده؛ هیچ اتوبوسی حق ورود به بازار صدر را ندارد؛ اشخاص و افراد که با پای پیاده می آیند، باید مورد پرس و جوی پلیس قرار گیرند. و درآمد ما هم با مشکل روبروه شده است."

فخرالدین گفت: "کاش می توانستم برگردم. بعد از یازده سپتامبر 2001 که بازگشت مهاجرین آغاز یافت، در ابتدا شماری زیادی از پناهندگان بازگشت کردند، در آن زمان آهنگی پشتوی (پاکستانی) ورد زبان مردم مهاجر به خصوص در پیشاور گردید: (ای مهاجره! پیخور پسی بیا ژالی؟) ای مهاجر، باز در فراق پیشاور خواهی گریست؟ اما مدتی بعد یک خواننده افغان بیتی مشابه آن را با تغییری ارایه داد: "(ای پیخوره ! مهاجر پسی بیا ژالی؟) ای پیشاور، باز در فراق مهاجر گریه خواهی کرد؟

فخرالدین با ناراحتی می گوید: "من در حال حاضر، در فراق هر دو دارم گریه کنم."

فهیم یک دانشجوی افغان می گوید: "برای من روز عید همان است که از شدت گرما بتوانم از طرف روز آب بنوشم، او افزود من 25 نوروز و عید را در دیار غربت سپری کرده ام . فهیم اظهار امیدواری می کند تا روزی برسد که در افغانستان سر پناهی داشته باشد و به زندگی غربت خاتمه بخشد."

هرچند مهاجرین افغان در روز های نوروز و روز های عید، غالبا در پارک ها جمع می شدند و با برای دیدن دوستانشان به منازل یک دیگر می رفتند، ولی با تغییرات وضع امنیتی در پاکستان تا اندازه زیادی این عمل محدود گردید است و مهاجرین بیشتر از طریق کانال های تلویزیونی بویژه کانالهای افغانی، وقت خود را مصروف تماشای برنامه های ویژه نوروزی و عیدی می کنند که آنهم بدلیل مشکلاتی در پخش برنامه های کانالهای تلویزیونی افغانستان با محدودیتهایی مواجه شده است.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.