به روز شده:  07:36 گرينويچ - جمعه 10 سپتامبر 2010 - 19 شهریور 1389

سیاست افغانستان

کرزی در روز عید: ملا عمر دست از برادرکشی بردارد

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان دعوت از گروه طالبان برای دست برداشتن از جنگ را تکرار کرده است.

روز جمعه، 19 سنبله/شهریور (10 سپتامبر)، آقای کرزی که به مناسبت عید فطر با خبرنگاران صحبت می‌کرد، از ملا عمر، رهبر گروه طالبان خواست که دست از "برادر کشی" بردارد و به گفتگوهای صلح بپیوندد.

رئیس جمهوری افغانستان گفت: "از ملا محمد عمر آخند آرزو دارم که به روند صلح بپیوندد، از برادرکشی دست بکشد و از انفجارات و وارد آوردن تلفات به طفل، زن و جوان در خانه‌های مردم دست بکشد."

آقای کرزی در حالی این دعوت خود را تکرار کرده است که ملا عمر، رهبر طالبان در پیام عیدی خود هیچ تمایلی به مصالحه نشان نداده است.

ملا عمر در این پیام نیروهای ناتو را "مقرون به شکست کامل" خوانده و به مردم آمریکا هشدار داده است که اگر رهبران خود را محبور به ترک افغانستان نکنند، در "درازمدت باید از امپراطوری گسترده خود دست بکشند."

رهبر طالبان در گذشته هم درخواستهای آقای کرزی برای مصالحه را رد کرده است و در مواردی ستیزه‌جویان طالبان به این درخواست‌ها با حملات خشونتباری پاسخ داده‌اند.

آقای کرزی در بخشی از سخنان خود در روز جمعه، از نیروهای خارجی خواسته است که به جنگ به گفته او در روستاهای افغانستان پایان دهند و به سراغ "لانه‌های" تروریسم بروند.

او گفت: "از نیروهای ناتو آرزو داریم که این را بدانند که جنگ علیه تروریسم در دهات افغانستان نیست، در خانه‌های افغان‌ها نیست، باید این‌ها به (سراغ) لانه‌ها‌شان بروند."

این درخواست آقای کرزی هم تازه نیست و او در گذشته بارها گفته است که نیروهای بین‌المللی مستقر در افغانستان برای مبارزه موثر با تروریسم باید به مراکز اصلی تروریسم توجه کنند.

هر چند آقای کرزی به طور صریح نگفت که این "لانه‎های تروریسم" در کجاست، اما به طور واضحی منظور او این است که مراکز اصلی تروریسم در داخل خاک پاکستان است.

مقامات افغان به این نظرند که شورشیان افغان از آن سوی مرزها حمایت مالی و تجهیز و برای جنگ به افغانستان فرستاده می‌شوند.

مقامهای دولت افغانستان در مواردی این موضوع را به صراحت گفته‌اند و انگشت انتقاد را به سوی منابعی در پاکستان نشانه رفته و آنها را مسئول ادامه جنگ در افغانستان دانسته‌اند.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.