'فرمانده طالبان که برای حمله به کابل برنامه ریزی می‌کرد کشته شد'

شهر کابل
Image caption ناتو گفته که نور محمد برای حمله انتحاری به شهر کابل در آستانه انتخابات برنامه‌ریزی می‌کرد

نیروهای تحت امر پیمان ناتو در افغانستان گفته که یک فرمانده ارشد طالبان را که برای حمله به کابل برنامه‌ریزی می‌کرد، کشته‌اند.

در اطلاعیه ناتو آمده که این فرمانده "نور محمد" نام داشت و برای حملات انتحاری و بمبگذاری‌های کنار جاده‌ای در شهر کابل در آستانه انتخابات پارلمانی بیست و هفتم سنبله/شهریور برنامه‌ریزی می‌کرد.

ناتو گفته است که منابع اطلاعاتی از هفته‌ها پیش در جستجوی نور محمد بودند و سر انجام او شب گذشته، ۱۸ سنبله، بر اثر حمله هوایی ناتو کشته شد.

جیمز داوکینز، یک مقام فرماندهی مشترک نیروهای بین‌المللی در کابل گفته است: "این حمله هوایی موفقیت آمیز بود و مانع حملات بیشتر فرد خطرناکی علیه شهروندان افغان و نیروهای بین‌المللی و افغان شد."

ناتو گفته است که پس از اجرای این حمله، نیروهای زمینی به محل مورد نظر رفتند و جسد نور محمد را همراه با اجساد دو همکار او یافتند.

در اطلاعیه ناتو آمده که همراه با اجساد این افراد، مقداری سلاح‌های خودکار، وسایل ساخت بمب کنار جاده‌ای، بمب‌های کنترل از راه دور و مواد منفجره به دست آمده است.

خبر کشته شدن این فرمانده طالبان در حالی منتشر می‌شود که نیروهای افغان و بین‌المللی مستقر در افغانستان گفته‌اند که تدابیر گسترده‌ای را برای تامین امنیت انتخابات این کشور روی دست گرفته‌اند.

ژنرال دیوید پترائوس، فرمانده کل نیروهای ناتو در افغانستان هم در دیداری با حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان گفته است که در کار تامین امنیت انتخابات همکاری می‌کند.

اخیرا شماری از نامزدهای انتخابات و کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان نسبت به "افزایش ناامنی" در آستانه برگزاری انتخابات اظهار نگرانی کردند.

طالبان انتخابات پارلمانی افغانستان را تحریم کرده و گفته‌اند که تلاش خواهند کرد از برگزاری آن جلوگیری کنند.

مطالب مرتبط