یافته های 'تازه' در باره 'تقلب' در انتخابات سال گذشته افغانستان

Image caption شبکه تحلیل گران افغانستان گفته است که بر اساس یافته های تازه، باید جلوی تقلب در انتخابات امسال گرفته شود

یک نهاد پژوهشی موسوم به شبکه تحلیلگران افغانستان گزارشی در باره تقلب در انتخابات شوراهای ولایتی و ریاست جمهوری سال گذشته منتشر کرده است.

در این گزارش آمده که تقلب به سود برخی از نامزدها نه تنها در روز برگزاری انتخابات، بلکه حتی در روزهای بعد از آن هم صورت گرفته است.

این نهاد گفته که گزارش تازه خود را به هدف بالا بردن میزان شفافیت در انتخابات پارلمانی بیست و هفتم سنبله/شهریور منتشر کرده است.

مارتین وان بجلرت، از مسئولان این شبکه در گفتگویی با بی بی سی گفت که براساس یافته های این تحقیق، باید تلاش شود تا جلو تقلب و دستکاری در انتخابات پارلمانی گرفته شود.

شبکه تحلیگران افغانستان، که اخیرا ایجاد شده، خود را سازمانی غیرانتفاعی و پژوهشی می داند و می گوید که در زمینه اطلاع رسانی واقعی از واقعیت های افغانستان کار می کند.

این شبکه در گزارش خود نوشته که در انتخابات سال گذشته در برخی ولایت های افغانستان دهها هزار رای اضافی به سود برخی از نامزدها محاسبه شده است.

در این گزارش، قندهار، غزنی و پکتیکا به عنوان "مساله سازترین" ولایت ها یاد شده و گفته که در این ولایت ها در حالی که تعداد زیادی آرای باطل اعلام شده بود، در نهایت شمار کل آرای محاسبه شده نه تنها کم نشده بود، بلکه افزایش هم یافته بود. بر اساس این گزارش در قندهار تا بیست هزار رای افزایش یافته است.

در گزارش همچنین آمده که دهها هزار رای اضافی هنگام شمارش آرا در این ولایت ها به نفع نامزدهای مشخصی محاسبه شده است. بر اساس این گزارش، آرای ۵۱ مرکز رای گیری در قندهار، ۴۴ مرکز رای گیری در غزنی و دست کم ۳۰ مرکز رای گیری در پکتیکا به نتایج نهایی انتخابات افزوده شده بود.

خانم وان بجلرت گفته است: "این شگفت است که شما دهها هزار رای کم و زیاد کنید، ولی باز هم به نتایج مشابهی برسید. به نظر می رسد که عمدتا آرای اضافی برای این افزوده شده تا مطمئن شوند که نامزدهای مشخصی در کرسی های خود باقی بمانند."

بر اساس گزارش این شبکه، سردرگمی و عدم اداره درست در انتخابات شوراهای ولایتی و ریاست جمهوری سال گذشته زمینه را برای تقلب گسترده هموار کرد و هزاران رای به گونه ای پنهانی به سود نامزدهای متعددی محاسبه شد.

مارتین وان بجلرت افزود: "این حامل پیامی برای اداره های نظارتگر و رسانه ها است. اگر آنها می‌خواهند که بدانند در جریان انتخابات چه می گذرد، نه تنها در روز رای گیری، بلکه باید تا آخر به روند انتخابات توجه داشته باشند."

شبکه پژوهشی افغانستان می گوید، با استفاد از تجربه های انتخابات سال گذشته، باید تلاش شود تا از چنین تقلب هایی در انتخابات پارلمانی امسال جلوگیری شود.

در گزارش پیشنهاد شده که برای جلوگیری از تقلب به مناطق دور دست بیشتر توجه شود، کاری که انجام آن نسبت به شهرها مشکل به نظر می رسد.

نتیجه تحقیقات این شبکه همچنین نشان می دهد که برخی از اعضای شورای های ولایتی بر اساس داشتن شهرت نیک، نفوذ خوب و رای گیری واقعی به موفقیت رسیدند، اما شماری دیگر با استفاده از زور و تقلب خود را به پیروزی رسانیدند.

مطالب مرتبط