مبارزات انتخاباتی افغانستان در سایه رقابت‌های اقتصادی و سیاسی

Image caption بیشتر نامزدهای انتخابات مجلس دوم به عنوان "نامزد مستقل" وارد کارزار انتخابات شده‌اند

با نزدیک شدن زمان برگزاری انتخابات پارلمانی در افغانستان، حمایت برخی از نهادهای اقتصادی و سیاسی از شماری از نامزدهای این انتخابات نیز قوی‌تر شده است.

مبارزات انتخابات پارلمانی در افغانستان از حدود دو ماه به این سو جریان دارد و قرار است تا بیست و پنجم سنبله/شهریور ادامه یابد.

این انتخابات برای انتخاب ۲۴۹ عضو مجلس نمایندگان در ۲۷ سنبله برگزار خواهد شد.

شماری از آگاهان امور سیاسی در افغانستان می‌گویند که این مبارزات انتخاباتی بیشتر رقابت اقتصادی و سیاسی میان نهادهای اقتصادی و گروه‌های سیاسی است تا رقابت میان نامزدهای این انتخابات.

گفته می‌شود که در انتخابات پارلمانی امسال برخی از بانک‌های خصوصی، نهادهای عمده اقتصادی و گروه‌های سیاسی از نامزدهای مشخصی حمایت مالی کرده و تلاش دارند آن‌ها را به پیروزی برسانند.

محمد یوسف طوطاخیل، یکی از نامزدهای این دور انتخابات پارلمانی افغانستان که از سوی کمیسیون شکایات انتخاباتی رد صلاحیت شده است، گفت: "کابل بانک و عزیزی بانک ده‌ها نفر را حمایت می‌کنند تا پس از پیروزی از آن‌ها در پارلمان استفاده کنند."

آقای طوطاخیل افزود: "برخی از احزاب هم ماه‌ها قبل شماری از افراد خاصی را برای راه یافتن به پارلمان نامزد کرده‌اند."

اما مسئولان عزیزی بانک و کابل بانک در گفتگو با بی‌بی‌سی این اظهارات را رد کردند.

تلاش برای رای گرفتن برای وزرا؟

سید مسعود، استاد دانشگاه کابل می‌گوید که نه تنها نهادهای اقتصادی و مخالفان سیاسی دولت، بلکه حکومت هم تلاش دارد تا برای در اختیار داشتن اکثریت در پارلمان آینده، شماری از نامزدهای خاصی را به پیروزی برساند.

آقای مسعود گفت: "حکومتی‌ها هم کوشش می‌کنند افراد مشخصی را کمک کنند تا پس از راه یافتن در پارلمان از پیشنهادهای حکومت و وزرایی که به مجلس پیشنهاد می‌شوند حمایت کنند."

از جانب دیگر، هم پیمانان پیشین آقای کرزی هم که نامزد وزیران پیشنهادی آن‌ها از سوی پارلمان رد صلاحیت شدند، تلاش می‌کنند در پارلمان صاحب نفوذ باشند تا بتوانند به حکومت ضربه بزنند.

آقای مسعود همچنین می‌گوید جامعه جهانی نیز تلاش دارد برخی از افرادی به گفته او "مدرنیزه شده" را وارد پارلمان کند تا با تصویب قوانینی روابط میان دولت افغانستان و جامعه جهانی را به گونه بهتر تامین کنند. مجلس نمایندگان از مراجع اصلی قانونگذاری در افغانستان است. این مجلس در خصوص تصویب، تعدیل و رد لایحه های قانونی اختیارات قابل توجهی دارد.

آقای مسعود همچنین می‌گوید نهادهای مختلف سیاسی و اقتصادی به همین دلیل تلاش دارند تا "نفوذ کنترل کننده‌ای" در مجلس آینده افغانستان داشته باشند.

'اهداف سوء'؟

Image caption بیش از دو هزار و پانصد نامزد برای ورود به مجلس با هم رقابت می‌کنند

حمایت از نامزدهای مختلف انتخابات در کشورهای مختلف به نحوی معمول است و اربابان سیاست و سرمایه بیشتر به این موضوع توجه دارند.

اما ودیر صافی، استاد دانشگاه کابل می‌گوید در زد و بندهایی که میان برخی از نهادهای اقتصادی و سیاسی افغانستان در قبال انتخابات این کشور صورت می‌گیرد، "اهداف سوء" وجود دارد.

آقای صافی می‌گوید ائتلاف‌های به وجود آمده در این مورد و راه یافتن نامزدهای مورد نظر این گروه‌ها به مجلس نمایندگان آینده، "به نفع افغانستان نیست".

آقای صافی گفت: "به این دلیل این ائتلافها به نفع کشور نیست که هر فردی که وارد پارلمان می‌شود، اندیشه‌های حامیان خود را منعکس خواهد کرد و بیشتر از منافع خود و حامیان خود دفاع خواهد کرد."

در انتخابات پارلمانی پیش رو بیش از ۲۵۰۰ نامزد، از جمله بیش از ۴۰۰ زن، برای به دست آوردن ۲۴۹ کرسی مجلس نمایندگان افغانستان با هم رقابت می‌کنند.

مطالب مرتبط