زندانی سابق گوانتانامو، نامزد انتخابات افغانستان

عزت الله نصرت یار،
Image caption آقای نصرت یار با شعار "قانونگذاری براساس شریعت اسلامی" وارد مبارزات انتخاباتی شده است

افرادی با پیشینه های متفاوتی برای ورود به دومین مجلس نمایندگان افغانستان با هم رقابت می کنند، از این جمله یکی هم عزت الله نصرت یار است که چندین سال در زندان گوانتانامو بسر برده است.

آقای نصرت یار در جریان سالهای "جهاد" در افغانستان، یکی از فرماندهان حزب اسلامی به رهبری گلبدین حکمتیار بود و پس از حاکمیت گروه طالبان در بخشهای اعظمی از خاک افغانستان، به طالبان پیوست.

او همکاری خود را با حزب اسلامی و گروه طالبان، در ولسوالی سروبی ولایت کابل، محلی که هم اکنون نیز در آن زندگی می کند، ادامه داد.

اما پس از حملات آمریکا به طالبان و فروپاشی این گروه، آقای نصرت یار از سوی نیروهای آمریکایی بازداشت شد و به زندان گوانتانامو انتقال یافت.

آقای نصرت یار حالا با شعار "قانونگذاری براساس شریعت اسلامی و آوردن امنیت" وارد کارزار انتخاباتی افغانستان شده است.

'کشور مستقل نیست'

آقای نصرت یار که پس از سپری کردن چهار سال و هفت ماه در زندان گوانتانامو، خاطرات خوشی از ارتش آمریکا در ذهن ندارد، مخالف هر گونه حضور نظامی آمریکا و غرب در کشورش است.

او می گوید: "کشوری که استقلال نداشته باشد آباد نمی شود. با وجود حضور تمام نیروهای ناتو (در افغانستان) وضعیت در کشور ما تغییر نکرده، جنگ همچنان ادامه دارد و افراد حاضر هستند دست به حملات انتحاری بزنند."

او می افزاید: "دلیل همه این ها اینست که کشور مستقل نیست، نیروهای خارجی باید به مداخله نظامی (در افغانستان) پایان بدهند و بگذارند افغانها خود با یکدیگر کنار آمده و کشورشان را آباد کنند."

آقای نصرت یار اما مانند بسیاری دیگر از نامزدهای انتخابات پارلمانی افغانستان، اهداف زیادی دارد که می گوید در صورت برنده شدن در انتخابات، برای تحقق آن تلاش خواهد کرد.

او می گوید: "اهداف من، تطبیق شریعت اسلامی، تامین صلح سراسری، وحدت ملی و استقلال، تطبیق قانون، مبارزه با فساد اداری و توسعه آموزش و پرورش است."

مطالب مرتبط