بررسی ادعای دست داشتن نظامیان بریتانیایی در قاچاق هروئین

Image caption افغانستان نود درصد تریاک جهان را تامین می کند

پلیس نظامی بریتانیا می گوید در حال بررسی ادعاهایی در مورد دست داشتن تعدادی از نظامیان این کشور در قاچاق هروئین در افغانستان است.

وزارت دفاع بریتانیا هم اعلام کرده است که از ادعاهای "تائید نشده ای" با خبر است حاکی از اینکه تعدادی از نظامیان بریتانیایی با استفاده از هواپیماهای نظامی، مواد مخدر را از افغانستان به بیرون انتقال داده اند.

این تحقیقات بیشتر بر رفت و آمد در فرودگاه های نظامی اردوگاه بوستون در ولایت قندهار افغانستان متمرکز است.

براساس برخی گزارش ها، با به جریان افتادن این تحقیقات، تدابیر امنیتی شدیدتری در پایگاه های نظامی به اجرا گذاشته شده و تعداد سگ های ردیاب برای کشف مواد مخدر افزایش یافته است.

یک سخنگوی وزارت دفاع بریتانیا بر توجه مقامات نظامی این کشور به اتهام دست داشتن نظامیان بریتانیایی در قاچاق هروئین تاکید ورزیده است.

وی گفته است: "اگرچه این ادعاها تائید نشده، اما ما اینگونه اتهام ها را بسیار جدی می گیریم و بر اقدامات خود، هم در افغانستان و هم در بریتانیا، از جمله به کارگیری تعداد بیشتری سگ های آموزش دیده ردیاب، افزوده ایم."

خبرنگار امور دفاعی بی بی سی می گوید بخش تحقیقات ویژه پلیس نظامی بریتانیا تحقیقات خود را حتی قبل از راه یافتن این موضوع به رسانه های عمومی آغاز کرده بود.

او می گوید افزایش تدابیر امنیتی و اعزام سگ های آموزش دیده ردیاب بیشتری به پایگاه های هوایی افغانستان و بریتانیا ماه گذشته صورت گرفت.

افغانستان منبع تامین حدود نود درصد تریاک جهان است.

گزارش شده است که تجارت چندین میلیون دلاری مواد مخدر در افغانستان منبعی برای تامین نیاز مالی گروه های شورشی مسلح در این کشور است.

عواید حاصل از این تجارت به شورشیان امکان آن را می دهد تا اسلحه خریداری کرده و از آن در حملات علیه سربازان افغان و خارجی استفاده کنند.

براساس یک گزارش سازمان ملل متحد در سال 2008، نود و هشت درصد تریاک افغانستان تنها در هفت ولایت این کشور تولید شد و اینها مناطقی هستند که طالبان در آنها از قدرت و نفوذ بیشتری برخوردارند.

مطالب مرتبط