مقامات افغان چاپ برگه های جعلی رای را تائید کردند

فضل احمد معنوی، رئیس کمیسیون انتخابات افغانستان
Image caption آقای معنوی تاکید کرد که از بروز تقلب در انتخابات جلوگیری خواهد شد

کمیسیون انتخابات افغانستان تائید کرده است که "حلقاتی در داخل و خارج" از افغانستان، به منظور تقلب در انتخابات هفته آینده، برگه های جعلی رای چاپ کرده اند.

فضل احمد معنوی، رئیس این کمیسیون که در یک کنفرانس خبری در کابل صحبت می کرد، گفت که عاملان این برنامه را در همکاری با نیروهای امنیتی شناسایی خواهند کرد.

اخیرا گزارشها حاکی از چاپ هزاران برگه جعلی رای دهی در افغانستان بوده است و برخی رسانه ها ادعا کردند که از این برگه ها، در انتخابات هفته آینده پارلمانی در افغانستان، استفاده خواهد شد.

برخی خبرنگاران افغان گزارش کردند که این برگه های جعلی در چاپخانه هایی در پاکستان تهیه شده و به افغانستان منتقل شده است.

اما مقامات کمیسیون انتخابات احتمال به کار گیری از این برگه ها را دور از امکان دانسته اند.

این کمیسیون می گوید، برگه های رسمی رای دهی، دارای شماره و کدهای مشخص است و برگه های جعلی رای، با استفاده از این کدها، به سادگی قابل تشخیص خواهند بود.

رئیس کمیسیون انتخابات افغانستان اما تاکید کرد که تحقیقات آنها در مورد چگونگی چاپ این برگه ها آغاز شده و هشدار داد که اگر ثابت شود برخی از نامزدهای انتخابات پارلمانی در این برنامه دخیل بوده اند، آرای آنها در زمان شمارش رای، باطل اعلام خواهد شد.

انتخابات ریاست جمهوری افغانستان که سال گذشته برگزار شد، با ادعاهای گسترده ای تقلب روبرو بود.

این مسئله باعث تغییرات گسترده ای در کمیسیون برگزاری انتخابات شد.

برای برگزاری انتخابات پارلمانی، رئیس این کمیسیون و نیز رئیس دارالانشا(دبیر خانه) کمیسیون انتخابات تغییر کردند و مقامات این کمیسیون اعلام کردند که هزاران کارمند محلی خود را نیز در سراسر افغانستان برکنار کرده اند.

مقامات کمیسیون انتخابات افغانستان احتمال بروز تقلب در انتخابات پارلمانی این کشور را که قرار است روز شنبه هفته آینده برگزار شود، رد نمی کنند، اما تاکید کرده اند که میزان تقلب را به حداقل ممکن کاهش خواهند داد.

علاوه بر شک و تردید هایی در مورد تقلب در انتخابات، بسته بودن برخی از مراکز رای دهی به دلیل نا امنی از دیگر مشکلات این انتخابات است.

مطالب مرتبط