یک قاره یک گزارش

در مجله فرهنگی این هفته شنوندگان بی بی سی را با خود از قاره ای به قاره دیگر بردیم. در امریکا از ادامه جستجوی دلایل مرگ مایکل جکسن و زیر چاپ رفتن کتاب تازه رفیع جنید گفتیم، جشن شش هزارمین قسمت سریال تلویزیونی همسایگان موضوع گزارشی از استرالیا بود، ملی شدن اسناد و یادگارهای سینمایی یک کارگردان بریتانیایی و اصرار وزارت دفاع بریتانیا بر جلوگیری از پخش بازی های تازه کمپوتری که در آن طالبان و نیروهای غربی در هلمند در برابر هم قرار می گیرند، موضوع گزارش هایی از اروپا بودند و از قلب آسیا هم از انتشار مجموعه ای از شعرهای عفیف باختری در مزارشریف به همراه نود سالگی روزنامه اتفاق اسلام در هرات باخبر شدیم.

دادگاهی در کالیفرنیای امریکا که سرگرم بررسی دلایل درگذشت مایکل جکسن است، از وکلای مدافع او خواسته تا شواهد و مدارک خود در این باره را در روز برگزاری محکمه در ماه جنوری آینده ارائه کنند. در حالی که چهارده ماه از درگذشت مایکل جکسن می گذرد، Conrad Murray داکتر خصوصی او در خواست تبرئه شدن از اتهام قتل غیر عمدی را مطرح کرده و گفته که در مرگ این آوازخوان که دلیل آن مصرف بیش از حد دواهای ضد درد اعلام شده، دستی نداشته است. دادگاه تصمیم خواهد گرفت که آیا داکتر مورای به محاکمه کشانده خواهد شد یا نه.

گزارشگر می گوید همین که علیه داکتر مایکل جکسن دادگاه تشکیل جلسه بدهد، روند رسیدگی قضایی به این دوسیه، شبیه یک نمایش در تیاتر خواهد شد.

این بار نیز هیچ فرقی با دفعات پیش نداشت. چندین تن از هواخواهان مایکل جکسن در بیرون دادگاه لاس آنجلس گرد آمده اند. خیلی از آنها بیرق ها و شعارهایی حمل می کنند و یکی از آن شعارها چنین است: عدالت برای مایکل.

همین که داکتر کانراد مورای وارد اتاق دادگاه شد، حدود بیست تن از دوستداران مایکل که توانسته بودند چوکی خالی برای نشستن بیابند، از سر تعجب و حیرت نفس صدا داری کشیدند. والدین آوازخوان جوی و کارترین جکسن نیز در محکمه حاضر شده بودند.

آن دو پیش از شروع استماع قضایی، با دوستداران فرزند شان گپ می زدند.

داکتر مورای تنها هنگام پاسخ دادن به سوال هایی که ازش می شد، با قاضی حرف می زد. در این واپسین مورد از تشکیل جلسه دادگاه، تصمیم گرفته شد که در روز چهارم جنوری دور دیگری از چنین جلسه ای تشکیل شود تا وکلای مدافع بعضی شواهد خود را آماده کنند و در همان زمان قاضی تصمیم خواهد گرفت تا گام بعدی در این راستا چه باشد.

داکتر مورای این اتهام را رد می کند که با دادن دوای مسکن بیش از حد به مایکل جکسن او را کشته است. داکتر با قید ضمانت آزاد است و دادگاهی به او اجازه داده تا به کار خود به عنوان یک داکتر ادامه بدهد. وکلای مدافع این داکتر استدلال کرده اند که او در جریان این ماجرای قضایی نیاز به ادامه کار و یافتن پول دارد.

مایکل جکسن در 25 جون پارسال در پنجاه سالگی از دنیا رفت. طب عدلی در لس آنجلس مرگ او را قتل تشخیص داد و از همان زمان این سوال در ذهن ها بیدار شد که چه کسی ممکن است او را کشته باشد؟

داکتر خصوصی او تنها کسی بوده است که برای یافتن سرنخ هایی از دلایل این مرگ مورد بازجویی هایی قرار گرفته اما هنوز معلوم نیست که علیه او اقامه دعوا در محکمه خواهد شد یا خیر.

رفیع جنید نویسنده و شاعر افغان مقیم امریکا به تازگی دومین اثر خویش را در قالب نثر که عنوان آن بی راوی است به چاپ فرستاده است. این کتاب 175 صفحه ای به زودی در تهران چاپ و منتشر خواهد شد.

رفیع جنید با نوشتن کتاب موسوم به ها در سال 1384 خورشیدی سعی کرد شیوه به نسبت تازه ای از نگارش هنری را معرفی کند. کتاب ها در ایران چاپ شد و نسخه هایی از آن در افغانستان نیز به دست خوانندگان رسید. درباره ی ها چندین نقد هم نوشته شده است که تقریبا همه آمیختگی دنیای واقعی و فراواقعی در آن را ستوده اند. کتاب ها حاوی قطعات کوتاه نثر است، متن هایی که نه مطلقا شعر اند و نه غیر آن. متن هایی آهنگین که بیشتر شبیه قطعات پراگنده ای از یک رمان تخیلی اند. رفیع جنید در گفتگویی به ما گفت که بی راوی یک رمان است و پاراگرافی از این کتاب را هم خواند.

مجموعه شعرهای عفیف باختری با عنوان دوبوسه سیب از سوی انجمن قلم افغانستان در کابل چاپ و منتشر شده است.

این مجموعه 76 صفحه ای، 35 شعر تازه شاعر را در قالب های غزل، نیمایی و چهارپاره و آزاد در خود جای داده است.

دو بوسه سیب پنجمین مجموعه شعری عفیف باختری است. نخستین آن سنگ و ستاره در سال 1382 چاپ شد و از آن به بعد آوازهای خاکستری، من با زبان دریا و با یک پیاله چای چطوری عزیز من یکی پی دیگر چاپ شدند.

مالکیت آرشیف یا بایگانی یکی از کارگردانان بسیار سرشناس سینمای سال های 1960 بریتانیا، به مردم سپرده می شود. دیک لیستر شصت صندوق حاوی مدارک و اسناد خود را به بنیاد فیلم بریتانیا داده که نسخه ی اولیه ی نخستین فیلم بیتل ها شب یک روز دشوار تولید سال 1964 نیز شامل آنهاست.

دیک لیستر که حالا 87 ساله است، اگر هیچ فیلم دیگری را هم کارگردانی نمی کرد، بخاطر ساختن فیلمی درباره بیتل ها، به حد کافی در تاریخ موسیقی پاپ شهرت می یافت. فیلم شب یک روز دشوار 46 سال پیش از امروز به صورت سیاه و سفید ساخته شد.

این فیلم توانست تصویری نزدیک به واقع از زندگی و مشغله های بیتل های چهارگانه را ارائه دهد که در آن خود بیتل ها نقش خود را بازی کردند. شب یک روز دشوار در شمار فیلم های به یاد ماندنی تاریخ سینما قرار گرفته است. حالا سازنده آن لستر متولد امریکا، این یادگارها را به بنیاد فیلم بریتانیا می بخشد. یادگارهایی که گفتنی های زیادی در مورد صنعت سینمای بریتانیا در سالهای 1960 میلادی و پیشتر از آن برای پژوهشگران خواهند داشت. لستر در سال 1965 دومین فیلم دباره بیتل ها را بانام کمک ساخت. او کارهای دیگری نیز در عالم سینما داشته است اما دو فیلم بیتل های او با فیلم دیگرش با نام صدای شلاق که حاصل سال های 60 بوده اند جایگاهی در تاریخ سینما دارند.

دیگر خبر فرهنگی ما این بود که بر اساس دریافت های تازه در پنج سال اخیر از شمار مراجعه کنندگان به کتابخانه های عامه در محل های مسکونی به صورت یک نواخت کاسته شده است. در سال 2005 میلادی 16 اعشاریه 4 درصد بزرگسالان ماهی یک بار به کتابخانه محلی شان می رفته اند اما بررسی های تازه نشان داده است که در سال گذشته این رقم به 12 اعشاریه 8 درصد کاهش یافته است. اما در میزان مراجعه کودکان به کتابخانه ها تغییری در پنج سال اخیر رونما نشده است.

تلویزیون آسترالیا پخش شش هزارمین قسمت سریال تلویزیونی همسایگان را جشن گرفت. این سریال معروف تماشاگران زیادی در 60 کشور جهان دارد. تهیه کنندگان همسایگان در نظر دارند تا به این مناسبت یک رشته اتفاقات جالب و خبر ساز مانند عروسی افسانه یی و توطئه سوء قصد را به ماجراهای آن بیفزایند. فیل مرسیر خبر نگار بی بی سی از سدنی گزارشی در این باره داشت.

ناخشنودی وزیر دفاع بریتانیا از ساخته شدن بازی کمپیوتری موسوم به مدال افتخار، واکنش های متفاوت سربازان این کشور در هلمند را به دنبال آورده است. مدال افتخار به استفاده کنندگان این امکان را می دهد که نقش یک عضو طالبان را در جنگ با سربازان بریتانیایی در هلمند بازی کنند.دکتر لیام فاکس وزیر دفاع بریتانیا خواهان ممنوعیت انتشار این بازی کمپیوتری شده است. اما شرکت سازنده ی آن Electronic Arts می گوید در بازی که آنها ساخته اند هر دو طرف درگیری نشان داده شده است. راجنی وای دیاناتان Rajini Vaidyanathan جزئیات بیشتری ارائه کرد.

قرار است فروش آخرین نسخه از مدال افتخار ماه اکتوبر شروع شود. مدال افتخار به صورتی طراحی شده که عامل بازی خود را در ولایت هلمند افغانستان می یابد و می تواند در نقش یک سرباز نیروهای ائتلاف ظاهر شود و یا نقش یک عضو طالبان را برای خود برگزیند.

لیام فاکس وزیر دفاع بریتانیا از فروشندگان خواسته است تا این بازی را که او محصولی بی مزه می خواند تحریم کنند.

او گفته به این دلیل خشمگین شده که بازی کمپیوتری مدال افتخار به مردم این امکان را می دهد که خود را به جای طالبان قرار بدهند و به تکرار عملکردهای آنان بپردازند.

مطالب مرتبط