هشدار افغانستان به رسانه ها در مورد پخش برنامه های 'غیراسلامی'

یک سریال هندی در تلویزیون خصوصی افغانستان
Image caption این سریالها بخش اعظمی از افغانها را به خود جلب کرده است

وزارت اطلاعات و فرهنگ افغانستان به رسانه های تصویری و شبکه های کابلی این کشور هشدار داده است که پخش برنامه های "ضد اسلامی" خود را متوقف کنند.

سید مخدوم رهین، وزیر اطلاعات و فرهنگ افغانستان گفت که این "آخرین هشدار" خواهد بود و اگر به آن توجه نشود، با این رسانه ها براساس قانون برخورد خواهد شد.

وزیر اطلاعات و فرهنگ افغانستان می گوید در مورد برنامه های این رسانه ها "شکایات فراوان از خانواده ها و شورای علما" دریافت کرده است و مجبور است به این شکایات رسیدگی کند.

آقای رهین در گفتگو با بی بی سی گفت: "تعدادی از رسانه های تصویری ما رعایت سنن ملی و اخلاق اسلامی را نکردند."

آقای رهین در مورد اینکه چه انتقادهای مشخصی از این رسانه ها وجود دارد، گفت: "در تلویزیونها، مخصوصا در شبکه های کابلی، زیاده روی ها بسیار شده. صحنه های وقیحی از معاشقه به نمایش گذاشته شده که واقعا برای مردم افغانستان و همچنین برای وزارت اطلاعات و فرهنگ غیرقابل تحمل است."

او گفت که وزارت اطلاعات و فرهنگ، قبل از ماه رمضان نیز به رسانه ها یادآوری کرده بود که از پخش اینگونه برنامه ها خودداری کنند.

آقای رهین گفت که بی توجهی رسانه ها به این هشدار، منجر به جریمه نقدی شده و در نهایت، تعطیلی این گونه رسانه ها را بدنبال خواهد داشت.

برنامه های پربیننده

تلویزیون های خصوصی افغانستان در سالهای اخیر بارها با هشدارهای از این دست روبرو بوده اند.

این تلویزیونها که در بسیاری از موارد، تولیدات سینماهای خارجی را با دوبله فارسی و پشتو پخش می کنند، به شدت سانسور را در نظر دارند و حتی روی دستهای عریان زنان پرده می اندازند.

با این حال، برنامه های این تلویزیونها همواره مورد انتقاد شورای علمای افغانستان بوده است.

Image caption پخش سریالهای خارجی در افغانستان، با مخالفت شورای علمای این کشور روبرو بوده است

ماه گذشته دولت افغانستان یک شبکه تلویزیونی خصوصی را به دلیل آنچه "دامن زدن به اختلاف های قومی" خوانده شد، تعطیل کرد.

در سالهای پس از سقوط طالبان موجی از راه اندازی تلویزیونهای خصوصی در افغانستان به راه افتاد و در حال حاضر بیش از بیست شبکه تلویزیونی در افغانستان فعال است.

سریالهای هندی با دوبله فارسی از برنامه های پرطرفدار این تلویزیونها است. پخش کلیپ های ویدیویی آوازخوانان افغانی، ایرانی و هندی نیز طرفداران زیادی دارند و بسیاری از این تلویزیونها وقت زیادی را به پخش چنین برنامه هایی اختصاص داده اند.

اما در مقایسه با تعداد تلویزیونها، تولیدات فرهنگی که توسط دست اندر کاران خود این تلویزیونها تولید شده باشد، بسیار اندک است.

در همین حال، وزارت اطلاعات و فرهنگ افغانستان گفته است که کمیسیون رسیدگی به تخطی های رسانه ای، از دادستانی کل این کشور خواسته است که یکی از سایت های انترنتی را که اخیرا "شایعه" مرگ معاون اول رئیس جمهوری افغانستان را منتشر کرد، "تا امر ثانی تعطیل کند."

آقای رهین به بی بی سی گفت که دفتر معاون اول رئیس جمهوری افغانستان، نسبت به پخش "خبر دروغ" مرگ او از طریق این سایت اینترنتی، به وزارت اطلاعات و فرهنگ شکایت کرده و خواستار رسیدگی قانونی به این مسئله شده بود.

این سایت انترنتی، "شایعه" مرگ مارشال محمد قسیم فهیم، معاون رئیس جمهوری افغانستان را زمانی منتشر کرد که آقای فهیم برای مداوا به آلمان رفته بود.

مطالب مرتبط