حامد کرزی رهسپار اسلام آباد شد

حامد کرزی (چپ) و آصف علی زرداری
Image caption لحن انتقادهای افغانستان و پاکستان از یکدیگر، پس از آغاز به کار آصف علی زرداری نرم تر شده است

حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان برای دیدار با مقامات پاکستانی، رهسپار اسلام آباد شده است.

دفتر رئیس جمهوری کرزی با انتشار یک اعلامیه گفته است که آقای کرزی در این سفر با آصف علی زرداری، رئیس جمهوری پاکستان، یوسف رضا گیلانی، نخست وزیر و شماری از مقامات ارشد نظامی این کشور دیدار خواهد کرد.

مقامات افغان می گویند، چگونگی مبارزه با تروریسم و تقویت روابط دوجانبه افغانستان و پاکستان، از مسایل مورد بحث در دیدار سران دو کشور خواهد بود.

اعلامیه ریاست جمهوری همچنین گفته است که رئیس جمهور کرزی در جریان سفر به پاکستان، از مناطق سیلاب زده این کشور از نزدیک دیدن می کند.

افغانستان پیش از این برای نشان دادن "حسن نیت" به پاکستان، یک میلیون دلار به آسیب دیدگان سیلابهای اخیر پاکستان کمک کرده است.

اخیرا دولت های افغانستان و پاکستان تلاش کرده اند روابط خود را که در سالهای حاکمیت ژنرال پرویز مشرف در پاکستان به تیرگی گراییده بود، ترمیم کنند.

از زمان آغاز به کار آصف علی زرداری، به عنوان رئیس جمهوری غیرنظامی پاکستان، اگرچه لحن انتقادهای افغانستان و پاکستان از یکدیگر در رابطه به مبارزه با تروریسم نرم تر شده، اما این انتقادات کاملا از بین نرفته است.

مرز طولانی و مشترک افغانستان و پاکستان، در سالهای اخیر صحنه فعالیت شورشیان مسلح بوده است که آگاهان امور، فعالیت آنها را با القاعده مرتبط می دانند.

افغانستان باور دارد پناهگاه های شورشیان مسلحی که در افغانستان دست به نا آرامی می زنند، در پاکستان است و تاکید می کند که اگر این مخفیگاه ها هدف قرار نگیرد، جنگ علیه تروریسم به پیروزی نمی رسد.

مقامات افغان بارها گفته اند که آمریکا برای با تروریسم، باید دنبال "مراکز اصلی" آنها برود.

اما پاکستان، ناتوانی دولت مرکزی افغانستان در تامین امنیت در مناطق مرزی خود را دلیل ادامه نا امنی در این کشور می داند.

مطالب مرتبط