بانک مرکزی افغانستان تصدی کابل بانک را دردست گرفت

کابل بانک
Image caption شرایط مالی کابل بانک باعث نگرانی در مورد توانایی آن شده بود

بانک مرکزی افغانستان تصدی کابل بانک، از بزرگترین بانکهای خصوصی این کشور را در دست گرفته است.

تصمیم بانک مرکزی افغانستان در پی بروز نگرانی در مورد شرایط مالی کابل بانک و ادعای فساد و سوء استفاده در این بانک اتخاذ شده است که در روزهای گذشته باعث شد بسیاری از مشتریان کابل بانک در صدد خارج کردن سپرده های خود از این بانک برآیند.

اقدام مشتریان باعث تشکیل صف های طولانی در برابر دفتر مرکزی کابل بانک و شعبه های آن در نقاط مختلف افغانستان شد.

عبدالقدیر فطرت، رئیس بانک مرکزی افغانستان، ضمن اعلام خبر در اختیار گرفتن اداره کابل بانک گفت که تحقیقات در مورد چگونگی معاملات دو نفر از سهامداران عمده این بانک آغاز شده است.

رئیس بانک مرکزی افغانستان اوایل این ماه به شهروندان افغان اطمینان داده بود که وضعیت کابل بانک مایه نگرانی نیست.

آقای فطرت همچنین گزارش های مربوط به سپردن اداره کابل بانک به بانک مرکزی را رد کرده و آن را "تبلیغات رسانه ای" نامیده بود.

شماری از مقامات و چهره های با نفوذ افغانستان از جمله محمود کرزی، برادر رئیس جمهوری افغانستان، از سهامداران کابل بانک هستند.

یکی از مقامات نزدیک به حامد کرزی، رئیس جمهوری، گفته است که اقدام بانک مرکزی برای در اختیار گرفتن امور کابل بانک برای حفاظت از نظام مالی کشور صورت گرفته است.

او گفت: "هر پول کابل بانک، متعلق به ملت است و از هر پول حساب گرفته می شود."

شماری از نهادهای دولتی افغانستان از کابل بانک برای امور بانکی خود استفاده می کنند و از جمله حقوق ماهوار حدود بیست و پنج هزار کارمند دولتی افغانستان از طریق این بانک پرداخت می شود.

نیویورک تایمز و وال استریت ژورنال، دو نشریه معتبر آمریکایی، اوایل این ماه گزارش کردند که کابل بانک حدود سه صد میلیون دلار بدهکار است که برای این بانک خصوصی افغان، مبلغی قابل توجه محسوب می شود.

بانک مرکزی افغانستان هفته گذشته دارایی های سهامداران کلیدی کابل بانک را به شمول روسای قبلی این بانک، مسدود کرد.

اما گزارش شده است که اموال محمود کرزی مشمول این تصمیم بانک مرکزی نشده است زیرا جایدادهای او به نام خودش ثبت نیست.

بانک مرکزی افغانستان پیشتر اعلام کرده بود که حاضر است در صورت نیاز، به کابل بانک پول قرض دهد تا این بانک بتواند مشکلات خود را مرتفع سازد.

با تصدی امور کابل بانک توسط بانک مرکزی افغانستان و امکان نظارت مستقیم بر عملیات این بانک خصوصی، این سئوال مطرح است که آیا بانک مرکزی در نظر دارد در گام بعدی، منابع مالی لازم را به منظور نجات این بانک در اختیار آن قرار دهد و شرایط چنین وامی چه خواهد بود.

مطالب مرتبط