تظاهرات خشونت آمیز کابل چندین زخمی برجا گذاشت

تظاهرات کابل، چهارشنبه 15 سپتامبر
Image caption پلیس می گوید، این تظاهرات برای برهم زدن آمادگی های انتخابات صورت گرفته است

در جریان تظاهرات خشونت آمیز در کابل که در اعتراض به برنامه سوزاندن نسخه های قرآن در آمریکا - برنامه ای که قبل از اجرا متوقف شد - حداقل 9 نفر زخمی شده اند.

پلیس کابل برای متفرق کردن صدها نفری که تایرها(لاستیک ها) را به آتش کشیده و به ترپاب سنگ شروع کردند، اقدام به شلیک هوایی کرد.

یکی از شاهدان عینی به بی بی سی گفت که در این خشونتها، دو نفر کشته شدند، اما این گزارش از سوی مقامات پلیس تائید نشده است.

یک کشیش در ایالت فلوریدای آمریکا، اعلام کرده بود که همزمان با گرامیداشت از سالروز حملات یازدهم سپتامبر، نسخه های قرآن را به آتش خواهد کشید، اما این برنامه قبل از آنکه اجرا شود، متوقف شد.

با این حال، تظاهرات اعتراضی نسبت به این تصمیم، در چندین کشور اسلامی، از جمله افغانستان، ادامه داشته است.

در تظاهرات روز چهارشنبه در کابل، پلیس از پیشرویی تظاهرکنندگان به سوی مرکز کابل جلوگیری کرد اما تظاهرکنندگان راه ها را بستند و تایرهای ماشین را به آتش کشیدند. خبرنگاران می گویند تظاهرات وسیع بوده و معترضان بیش از نصف این شهر پنج میلیونی را تعطیل کرده بودند.

تظاهرکنندگان شعارهای "مرگ بر آمریکا" سر می دادند.

معاون فرمانده پلیس کابل به خبرنگاران گفته است پلیس برای اینکه مانع از پرتاب سنگ از سوی تظاهرکنندگان شود، در شلیک هوایی کرده است.

این مقام پلیس همچنین گفته است که برخی از "اعضای طالبان" در میان تظاهرکنندگان حضور داشته و بسوی پلیس تیراندازی کردند.

در جریان تظاهرات مشابهی که هفته گذشته در افغانستان صورت گرفت، دو نفر کشته شدند.

تظاهرات امروز در حالی صورت می گیرد که سه روز دیگر به برگزاری انتخابات سراسری در افغانستان باقی مانده و دولت به شدت تلاش می کند امنیت انتخابات را تامین کند.

حضور سنگین نیروهای امنیتی در شهر های بزرگ احساس می شود، برخی از مقام های امنیتی افغانستان گفته اند که هدف از این تظاهرات برهم زدن اوضاع امنیتی بوده است.

مطالب مرتبط