نشریات کابل: پنجشنبه 25 سنبله

روزنامه های چاپ امروز کابل، مطالب اصلی خود را به برگزاری انتخابات مجلس افغانستان بروز شنبه اختصاص داده اند.

روزنامه هشت صبح نوشته است که "چهل و هشت ساعت سکوت" قبل از برگزاری انتخابات پارلمانی افغانستان، "فرصتی برای بازاندیشی" رای دهندگان است.

این روزنامه نوشته که در این مدت، رای دهندگان فرصت خوبی دارند تا در مورد انتخاب خود یک بار دیگر فکر کرده و لیاقت و شایستگی نامزد مورد علاقه خود را از نو بررسی کنند، تا مبادا به نوشته روزنامه، در روز شنبه به کسی رای دهند که شایستگی رفتن به مجلس را نداشته است.

روزنامه راه نجات در سرمقاله خود تلاش کرده مردم را به اهمیت شرکت در انتخابات پارلمانی متوجه کند.

این روزنامه خطاب به رای دهندگان نوشته است، فردی را که روز شنبه انتخاب می کنید، تا پنج سال آینده از شما در مجلس نمایندگی خواهد کرد و از این رو، نویسنده تاکید کرده که باید انتخاب "معقول و بجا" باشد.

راه نجات نوشته است که مردم باید به افرادی رای بدهند که از تجربه و تخصص کافی برخوردار بوده و همزمان، "با تقوا" باشند.

روزنامه ماندگار، در مطلبی، چاپ برگه های جعلی رای در آستانه برگزاری انتخابات پارلمانی افغانستان را بررسی کرده و نسبت به بروز هر گونه تقلب در انتخابات روز شنبه هشدار داده است.

این روزنامه نوشته که حلقاتی در داخل و بیرون از افغانستان، در پی آسیب زدن به روند انتخابات هستند و در چنین شرایطی، نویسنده ماندگار پرسیده است که چه ضمانتی وجود دارد که این بار نیز انتخابات زیر سایه تقلب برگزار نخواهد شد؟

ماندگار نوشته که مردم افغانستان "خاطرات تلخی" از انتخابات های گذشته در کشورشان دارند و این بار، در حالی که مردم یک بار دیگر برای شرکت در انتخابات، حاضر هستند "جانهای خود را به خطر انداخته و پای صندوق های رای بروند" باید مسئولان افغانستان شفافیت انتخابات را تضمین کنند.

روزنامه آرمان ملی، شرکت در انتخابات را "مسئولیت دینی و ملی" مردم افغانستان توصیف کرده و از رای دهندگان افغان خواسته است که برای شرکت در انتخابات، از "تهدیدهای موجود" نترسند.

این روزنامه نوشته که بدون شک در روز انتخابات، تهدیدهای زیادی متوجه رای دهندگان خواهد بود، اما به باور نویسنده، مبارزه با این تهدیدها، نیازمند فداکاری است.

روزنامه های دولتی اصلاح و انیس در مطالب جداگانه ای به ارزش برگزاری انتخابات در افغانستان و تقویت دموکراسی در این کشور پرداخته و از مردم خواسته اند تا تاریخ را آنگونه که خود می خواهند، رقم بزنند.

روزنامه انیس نوشته است که حل مشکلات کنونی افغانستان، در گرو انتخاب درست و سنجیده مردم افغانستان در انتخابات روز شنبه است تا افرادی را برای نمایندگی از خود انتخاب کنند که بتوانند از ارزشهای ملی افغانستان دفاع کنند.