ثبت 'صدها تخطی' در مبارزات انتخاباتی افغانستان

اسلحه

بنیاد آزاد و عادلانه انتخابات افغانستان (فیفا) می گوید، در جریان دو ماه مبارزات انتخابات پارلمانی در افغانستان، صدها مورد تخطی را ثبت کرده است.

این بنیاد که وظیفه نظارت بر انتخابات افغانستان را برعهده دارد می گوید، این تخطی ها شامل حمایت برخی از مقامات دولتی از نامزدهای مشخصی در ولایات و پایتخت افغانستان می شود.

جانداد اسپین غر، رئیس این بنیاد در یک کنفرانس خبری در کابل گفت که شماری از والی ها، فرماندهان پلیس و ولسوالها از نامزدهای مشخصی حمایت کرده و نیز در مواردی، از امکانات دولتی در مبارزات انتخاباتی سوء استفاده شده است.

آقای اسپین غر می گوید: "در کل، پنجصد و هشتاد و سه مورد تخطی ثبت شده است. در 310 مورد، مقامات حکومتی به شکل آشکار از نامزدهای انتخابات حمایت کرده اند، در صد و هشتاد مورد، از امکانات دولتی به نفع نامزدهای انتخابات سوءاستفاده شده است و در 91 مورد، مقامات امنیتی همراه با لباس نظامی خود در گردهمایی های انتخاباتی دیده شده اند."

رئیس بنیاد "فیفا" می گوید که بسیاری از موارد تخطی ها در جریان مبارزات انتخاباتی، مربوط ولایات بغلان، بدخشان، هلمند، ننگرهار، غزنی و کابل می شود.

جابجایی مقامات امنیتی

همزمان با این، وزارت داخله (کشور) افغانستان اعلام کرده است که دوازده نفر از مقامات ارشد پلیس را از ولایاتی که خویشاوندان آنها در آن ولایات نامزد انتخابات بوده اند، به ولایات دیگر تبدیل کرده است.

به گفته وزارت داخله، این اقدام در پی صدور فرمان رئیس جمهوری صورت گرفته و هدف آن این است که مقامات امنیتی، نتوانند به نفع نامزدهای مورد علاقه خود کار کنند.

انتخابات پارلمانی افغانستان قرار است روز شنبه، هجدهم سپتامبر برگزار شود.

بیش از دو هزار و پنجصد نفر برای 249 کرسی مجلس نمایندگان با هم رقابت می کنند.

نا امنی و احتمال بروز تقلب در این انتخابات، از همین حالا نگرانی شماری از نهادهای داخلی و خارجی را برانگیخته است.

روز گذشته فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر (FIDH) نگرانی خود را نسبت به شرایط برگزاری انتخابات پارلمانی در افغانستان ابراز کرد.

این فدراسیون با انتشار اعلامیه ای گفته است که وضعیت امنیتی در افغانستان برای برگزاری انتخابات قناعت بخش نیست و همزمان، نگرانی نسبت به بروز تقلب در انتخابات وجود دارد.

FHDS در اعلامیه خود نوشته است که موجودیت چندین کارت رای دهی در نزد شماری از رای دهندگان، چاپ هزاران برگه جعلی رای دهی و خودداری مقامات کمیسیون رسیدگی به شکایات انتخاباتی به اعلام دلایل شان برای رد صلاحیت شماری از نامزدهای انتخابات، از نگرانی های اصلی در این زمینه است.

مطالب مرتبط