توقیف دومین تلویزیون خصوصی در افغانستان

یک خانواده افغان در حال تماشای تلویزیون
Image caption وزارت اطلاعات و فرهنگ اخیرا نسبت به پخش برنامه های "غیراسلامی" از تلویزیون های خصوصی اعتراض کرد

در پی درخواست کمیسیون بررسی تخطی های رسانه ای از دادستانی کل افغانستان مبنی بر تعطیلی یک تلویزیون محلی در هرات، این تلویزیون رسما شب گذشته تعطیل شد.

شام روز گذشته هیاتی متشکل از دادستانی، امنیت ملی و شورای ولایتی، پس از ابلاغ حکم تعطیلی تلویزیون "ساقی"، فرستنده آن را خاموش کرده و دروازه تلویزیون را مهر و موم کرده است. تلویزیون ساقی متهم به پخش برنامه ای است که کمیسیون بررسی تخطی های رسانه ای، آن را "مغشوش کننده اذهان عامه" و "برهم زدن امنیت شهر هرات" می خواند.

تلویزیون ساقی در برنامه ای که شامگاه 21 سنبله /شهریور پخش شد، از مردم خواسته شده بود در اعتراض به برنامه سوزاندن قرآن در آمریکا - که قبل از اجرا متوقف شد - شبانه به پشت بام ها رفته و فریاد "الله اکبر" سر دهند. پس از این فراخوانی، شماری از مردم هرات بر پشت بام ها رفته و شعارهای الله اکبر سر دادند، اما عده ای با استفاده از این وضعیت؛ شبانه به خیابان ها ریختند. پلیس برای متفرق کردن تظاهرکنندگان، اقدام به تیراندازی هوایی کرد و آنان را متفرق کرد. مسئولان تلویزیون ساقی گفته اند که آنان از مردم نخواسته بودند که به خیابانها بروند بلکه به طور مکرر از آنها خواستند تا به تظاهرات خیابانی شبانه خود پایان دهند. طارق نبی، مدیر مسئول تلویزیون ساقی به این تصمیم کمیسیون بررسی تخطی های رسانه ای اعتراض کرد و آن را اقدامی براساس "ادعاهای مغرضانه" و "بی اساس" توصیف کرد.

آقای نبی گفته است که برای بازگشایی تلویزیون خود، تلاش خواهد کرد.

Image caption فعالیت رسانه های خصوصی افغانستان همواره زیر ذره بین بوده است

انتقاد از تلویزیون 'هری' همزمان با این، شورای علمای هرات به محتوای یک برنامه تفریحی که از یک تلویزیون دیگر در هرات پخش شده، اعتراض کرده و خواستار توقف برنامه های این تلویزیون شده است. برنامه طنز تفریحی موسوم به "نیشخند" که جمعه شب ها از تلویزیون "هری" پخش می شود، از سوی شورای علمای هرات، مغایر با ارزش های اسلامی تشخیص داده شده است. شورای علمای هرات، در جلسه هفتگی خود پخش این برنامه را اقدامی در راستای "بی حیا کردن دختران و پسران" خوانده و آن را مسبب ایجاد "فساد" در جامعه خوانده است. در این برنامه تفریحی یکی از مجریان این برنامه با پوشیدن لباس زنانه، آهنگ های مشهور داخلی و خارجی را به صورت طنز بازخوانی می کند. مولوی محمد کبابیانی، معاون شورای علمای هرات گفته است که برای یک زن جایز نیست که لباس مردان را بپوشد و برای مردان نیز جایز نیست که لباس زنان را بپوشند. به گفته معاون شورای علمای هرات، نگاه کردن صحنه هایی که این دو مجری مرد با لباس مبدل، به معاشقه می پردازند و رقص و پایکوبی می کنند، برای دختران و پسران جوان گمراه کننده است. مسئولان تلویزیون هری پذیرفته اند که بخشی از این برنامه تفریحی را که حساسیت شورای علما را برانگیخته حذف کنند، اما آنان بسته شدن این تلویزیون و یا قطع کامل این برنامه تفریحی را نمی پذیرند.

این اقدامات در حالی علیه این دو تلویزیون محلی در هرات صورت می گیرد که وزارت اطلاعات و فرهنگ افغانستان به رسانه های تصویری و شبکه های کابلی در این کشور دستور داده است تا پخش برنامه های "ضد اسلامی" خود را متوقف کنند.

مطالب مرتبط