افزایش تدابیر امنیتی در آستانه برگزاری انتخابات پارلمانی افغانستان

پلیس در حال بازرسی شهروندان کابلی
Image caption پلیس به تعداد ایست‌های بازرسی افزوده و به تدابیر امنیتی شدت بیشتر بخشیده است

مقامهای امنیتی افغان اعلام کرده که در آستانه برگزاری انتخابات پارلمانی این کشور بیش از سیصد هزار مامور امنیتی به حالت آماده باش کامل درآمده اند.

رای گیری در انتخابات پارلمانی افغانستان برای انتخاب ۲۴۹ عضو مجلس نمایندگان این کشور روز شبنه ۲۷ سنبله/شهریور (18 سپتامبر) برگزار خواهد شد.

طالبان این انتخابات را تحریم کرده و به رای‌دهندگان هشدار داده‌اند که در آن شرکت نکنند و به این ترتیب، ناامنی از چالش‌های اصلی بر سر راه برگزاری این انتخابات محسوب می‌شود.

شورشیان مسلح تلاش می‌کنند اقدامات ‌دولت افغانستان و نیروهای بین‌المللی مستقر در این کشور برای تامین امنیت انتخابات پارلمانی را به شکست بکشانند.

در مقابل، دولت افغانستان همه تلاش‌های خود را بر برگزاری موفقیت آمیز این انتخابات متمرکز کرده و نهادهای امنیتی این کشور از ماه‌ها پیش برای به اجرا گذاشتن تدابیر ویژه امنیتی برای حفظ امنیت انتخابات برنامه‌ریزی کرده‌اند.

ژنرال دیوید پترائوس، فرمانده کل نیروهای ناتو در افغانستان هم به دولت این کشور وعده کرده است که در تامین امنیت انتخابات همکاری خواهد کرد.

در همین حال وزارت دفاع آمریکا - پنتاگون - هم اعلام کرده است که سربازان آمریکایی در کار تامین امنیت انتخابات فردا به نیروهای امنیتی افغان کمک خواهند کرد.

پنتاگون تدابیری که برای تامین انتخابات افغانستان روی دست گرفته شده را "مناسب" دانسته است.

مقامهای وزارت داخله/کشور افغانستان گفته‌اند که پلیس، ارتش و نیروهای بین‌المللی مستقر در افغانستان که شمار آنان در مجموع به بیش از سیصد هزار تن می‌رسد، در آستانه برگزاری انتخابات به حالت آماده‌باش درآمده‌اند.

مقام‌های کمیسیون انتخابات افغانستان هم تاکید کرده اند که همه اقدامات لازم برای برگزاری موفقیت آمیز انتخابات به اجرا گذاشته شده هر چند افزوده اند که هنوز هم نگرانی‌های امنیتی وجود دارد.

نور محمد نور، سخنگوی این کمیسیون به بی‌بی‌سی گفت: "کمیسیون انتخابات افغانستان آمادگی کامل دارد که روند انتخابات به صورت درست انجام شود، اما هنوز هم ما در مورد تامین امنیت نگران هستیم. افغانستان در حالت جنگ قرار دارد، به همین دلیل ما نمی‌توانیم ۱۰۱۹ مرکز رای‌گیری را باز کنیم."

وی افزوده است که "بنا بر این، این نگرانی در کمیسیون وجود دارد و ما از نهادهای امنیتی خواستار استفاده از تمامی امکانات برای تامین امنیت انتخابات هستیم تا فضای مطمئن در روز انتخابات ایجاد شود."

در همانحال، مقامهای وزارت دفاع و داخله افغانستان از رای‌دهندگان خواسته‌اند که در انتخابات روز شنبه بدون این که ترسی به دل راه دهند، به پای صندوق‌های رای بروند.

یک روز پیش از برگزاری انتخابات، در افغانستان فضایی نسبتا آرام وجود دارد و تا کنون حادثه خاصی گزارش نشده است.

امروز، جمعه (۲۶ سنبله) در افغانستان تعطیل هفتگی است و حضور مردم در خیابان‌های شهرهای بزرگ، از جمله کابل، پایتخت هم نسبتا کمتر از روزهای معمولی است.

نیروهای امنیتی به تعداد ایست‌های بازرسی در خیابان‌ها افزوده‌اند و در شهر کابل پلیس تدابیر امنیتی را شدت بیشتر بخشیده است.

مطالب مرتبط