ده کشته در ناامنی های روز انتخابات در افغانستان

بازرسی رای دهندگان در افغانستان
Image caption رایگیری در سایه ناامنی همچنان ادامه دارد

رایگیری دومین انتخابات پارلمانی افغانستان در میان موجی از ناآرامی ها که تاحال دست کم شش تن در ولایت شمالی بغلان و چهار تن در دیگر مناطق افغانستان کشته بجا گذاشته همچنان ادامه دارد.

رایگیری ساعت هفت بامداد به وقت محلی تحت تدابیر شدید امنیتی آغاز شد و قرار است تا ساعت چهار عصر ادامه یابد.

طالبان که این انتخابات را تحریم کرده اند، در چندین ولایت افغانستان به مراکز رایگیری حمله و برای مختل کردن روند رایگیری تلاش کرده اند.

یک موشک ساعاتی پیش از آغاز رایگیری به شهر کابل فرود آمد و حملات موشکی در ولایت های دیگر، از جمله ننگرهار، در شرق، بلخ و بغلان در شمال افغانستان دست کم 9 کشته بجا گذاشته است.

مسئولان بیمارستان مرکزی در شهر قندوز، در شمال افغانستان گفته اند که در پی حملات طالبان دست کم 16 زخمی به این بیمارستان برای درمان منتقل شده اند.

گزارشها از قندهار، در جنوب افغانستان حاکی از آن که مناطق مختلف این ولایت هدف دست کم 18 حمله قرار گرفته است. هدف یکی از این حملات توریالی ویسا، والی قندهار بود. آقای ویسا از این حمله جان سالم بدر برده است.

این دومین انتخابات پارلمانی افغانستان پس از فروپاشی طالبان است که قرار است رای دهندگان افغان در آن 249 تن به عنوان عضو مجلس نمایندگان برای پنج سال دیگر انتخاب کنند.

حدود دوازده میلیون نفر واجد رای دهی هستند اما سازمان ملل متحد می گوید اگر پنج تا هفت میلیون نفر در انتخابات شرکت کنند، یک موفقیت پنداشته خواهد شد.

در دو ماه گذشته حدود 2500 نفر برای راه یافتن به مجلس با هم رقابت کردند.

مجلس نمایندگان افغانستان 249 کرسی دارد که حداقل 25 درصد آن اختصاصی زنان است.

انتظار می رود نزدیک به شش هزار مرکز رای دهی در سی و چهار ولایت افغانستان از ساعت هفت صبح تا چهار بعد از ظهر باز باشد.

حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان نیز تحت تدابیر ویژه امنیتی، در ساختمان یک مکتب/ مدرسه که از مراکز رای دهی است، حضور یافت.

آقای کرزی پس از آنکه رای خود را به صندوق ریخت، به خبرنگاران گفت: "خوشحالم که امروز در دومین انتخابات پارلمانی افغانستان رای می دهم و امیدوارم مردم افغانستان در هر گوشه و کنار کشور که هستند، از خانه های خویش بیرون آمده و به نامزدهای دلخواه خود رای دهند."

مقامات افغان می گویند برای تامین امنیت این انتخابات، حدود دو صد و هشتاد هزار سرباز ارتش و پلیس در سراسر افغانستان فعال هستند و در صورت نیاز، از حمایت صد و پنجاه هزار سرباز بین المللی مستقر در این کشور نیز برخوردار خواهند بود.

مطالب مرتبط