'بروز مشکلات فنی' در انتخابات پارلمانی افغانستان

رای دهندگان در بلخ
Image caption تاخیر در آغاز رایگیری در شماری از مراکز رایگیری مورد انتقاد شماری از ناظران بوده است

کمیسیون شکایات انتخاباتی تائید کرده که در شماری از مراکز رای گیری برگه های جعلی رای به دست آمده است.

احمد ضیا رفعت، سخنگوی این کمیسیون گفته که در برخی از مراکز "صدها" برگه جعلی رای به دست آمده است.

به گفته او دهها شکایت انتخاباتی از سراسر کشور به کمیسیون شکایات انتخاباتی رسیده است.

شماری از ناظران و نامزدها در ولایت قندهار در جنوب افغانستان گفته اند که در ولسوالی ها (شهرستانهای) پنجوایی و دامان، صندوق های رای پیش از رای گیری به خانه های برخی افراد منتقل و پس از آن به محلات رای گیری آورده شده است.

نورالحق علومی، نامزد انتخابات در گفتگویی با خبرنگاران گفت که برگه های رای به نفع برخی از نامزدهای مشخص به این صندوق ها ریخته شده و پس از آن به محلات رای گیری منتقل شده است.

آقای علومی مدعی شده که حتی برخی از صندوقهای رای یک تا دو ساعت پس از آغاز رای گیری به محلات رای گیری منتقل شده است.

مقامهای کمیسیون انتخابات تا حال این ادعاها را تایید نکرده و گفته اند که آنها را بررسی می کنند.

یک مرکز رای گیری در ولسوالی ژیری در ولایت قندهار به دلیل اصابت یک موشک در نزدیکی آن بسته شده است.

خبرنگاران محلی در قندهار گفته اند که تا حال (ساعت دو بعد از ظهر به وقت محلی) دست کم ۱۸ حادثه امنیتی روی داده است. مقامهای محلی گفته اند که این حوادث تلفاتی در پی نداشته است.

در قندوز شماری از مراکز رای گیری مورد حمله موشکی قرار گرفته و دست کم به یکی از مراکز طالبان حمله کرده و با ماموران امنیتی درگیر شده اند.

Image caption عده از رای دهندگان گفته اند جوهر مخصوص از انگشت آنها پاک شده است

یک مرکز رای گیری در این ولایت که قرار بود در یک بیمارستان باز شود، با مخالفت مسئولان این بیمارستان مواجه شد و آنها به دلیل احتمال حمله مخالفان طالبان، مانع باز شدن این مرکز رای گیری شدند.

شماری از مراکز رای گیری دیگر در قندوز با تاخیر باز شدند.

ناظران انتخاباتی در ولایت غزنی، در جنوب افغانستان گفته اند که برگه های رای در چند مرکز، چهار ساعت از پایان رای گیری تمام شده.

به گفته آنها در شماری از مراکز رای گیری در ولسوالی های ناور، مالستان، جاغوری، قره باغ و حتی شهر غزنی، با کمبود برگه های رای مواجه هستند.

آنها گفته اند که پس از ساعت دوازده ظهر در این مراکز رای گیری برگه های رای وجود نداشته و صف های طولانی رای‌دهندگان هنوز هم منتظر رسیدن برگه های رای هستند.

شماری از خبرنگاران بی بی سی که به مراکز رای گیری در شهر کابل رفته اند، می گویند شماری از ناظران انتخاباتی از نقض ممنوعیت مبارزات انتخاباتی به آنها خبر داده اند.

برخی از این ناظران به خبرنگاران بی بی سی گفته اند که شماری از ناظران نامزدها و حتی خود نامزدها رای دهندگان را تشویق به رای دادن به نامزدهای مشخص کرده اند.

مطابق دستورالعمل انتخابات، از ۴۸ ساعت پیش از آغاز رای گیری تا پایان انتخابات هر گونه فعالیتی که مبارزه انتخاباتی محسوب شود، ممنوع است و تخلف انتخاباتی دانسته می شود.

در همان حال از برخی مناطق افغانستان از بروز مشکلات فنی نیز گزارش شده است. در شماری از مراکز انتخاباتی، محلات رای گیری دیرتر از وقت تعیین شده باز شده است.

در برخی از مراکز کیفیت پایین جوهر مخصوص برای رنگ کردن انگشت رای دهندگان گزارش شده است. در شهر کابل برخی از رای دهندگان گفته اند که پس از آن که آنها انگشت خود را به شیشه جوهر فروبرده اند، رنگ انگشت آنها پاک شده است.

Image caption ناامنی از مشکلات اصلی در برابر برگزاری انتخابات بوده است

احمد ضیا رفعت، سخنگوی کمیسیون شکایات انتخاباتی گفته که شکایت هایی در این مورد به این کمیسیون رسیده است.

این در حالی است که پیش از این مقامهای کمیسیون انتخابات و حتی استفان دی میستورا، فرستاده ویژه سازمان ملل در افغانستان از کیفیت مطلوب این جوهر اطمینان داده بودند.

در شماری از مراکز رای گیری در شماری از مناطق افغانستان ماشین مخصوص سوراخ کن کارت های شناسایی رای دهندگان به درستی قابل استفاده نبوده است.

کارت های رای دهندگانی که رای می دهند با این ماشین به شکل ستاره سوراخ می شود، اما در مراکزی که این ماشین قابل استفاده نبوده، کارمندان مراکز رای گیری کارت های رای دهندگان را با قیچی بریده اند.

آقای رفعت گفته است که کمیسیون شکایات انتخاباتی شکایت های رسیده به این کمیسیون در خصوص مشکلات موجود در مراکز رای گیری را بررسی می کند.

مطالب مرتبط