حضور گسترده زنان غرب افغانستان در انتخابات

زنان هرات در یک مرکز رای گیری
Image caption زنان در غرب افغانستان علی‌رغم تهدیدهای گوناگون به پای صندوق‌های رای رفتند

با توجه به تحریم انتخابات از سوی گروه طالبان و تهدید این گروه مبنی بر عدم شرکت در انتخابات پارلمانی، تصور می شد، حضور مردم در این انتخابات بسیار کمرنگ باشد.

صبح امروز با آغاز روند رای گیری در نقاط مختلف ولایات غربی افغانستان، از جمله در شهر هرات، حضور مردم کمرنگ بود، اما با گذشت چند ساعت از آغاز رای گیری، آهسته آهسته به شمار شرکت کنندگان افزوده شد.

در این میان، شمار شرکت کنندگان زن، نسبت به مردان قابل ملاحظه بود و در برخی مراکز رای گیری صف های طولانی زنان در پشت درهای اتاق‌های رای گیری نشانه استقبال ویژه زنان از این انتخابات بود.

استقبال زنان در یکی از مراکز رای گیری که من از آن دیدن کردم، به حدی گسترده بود که این مرکز توان پاسخگویی لازم به زنان شرکت کننده را نداشت.

ناظران حاضر در این مرکز بارها از مسئولان کمیسیون انتخابات خواستار افزایش اتاق ها و صندوق های رای در این مرکز شدند.

در برخی دیگر از مراکز رای گیری، شمار زیادی از ناظران انتخاباتی زن، که از سوی نامزدان انتخابات پارلمانی به کار گماشته شده بودند نیز بر روند رای گیری در این مراکز نظارت می کردند.

زنان ناظر در این مراکز، که بیشترشان دختران جوان بودند، به دقت مراقب اوضاع بودند و تمام روند مراحل رای گیری را زیر نظر داشتند.

پنج کرسی از ۱۷ کرسی نمایندگان هرات در پارلمان افغانستان مربوط به زنان این ولایت خواهد بود.

وعده‌های انتخاباتی

بیست و چهار زن خود را برای گرفتن ۵ کرسی از پارلمان افغانستان نامزد کرده و به رقابت پرداخته بودند.

Image caption به نظر برخی، وعده‌های انتخاباتی در کشاندن زنان به پای صندوق‌های رای نقش داشته است

به باور کارشناسان، حضور گسترده زنان در مبارزات انتخاباتی و وعده هایی که برای بهبود وضعیت زنان افغان در جریان مبارزات انتخاباتی خود داده اند، رای دهندگان زن را به پای صندوق های رای کشانده است.

حضور گسترده زنان تنها محدود به ولایت هرات نبوده است، بلکه به گفته شاهدان، در نقاط امن ولایات بادغیس، غور و فراه نیز زنان زیادی در این انتخابات شرکت کرده اند.

یک شاهد عینی گفت که حضور گسترده زنانی را که به منظور شرکت در انتخابات در یک مکتب (مدرسه) دخترانه در مرکز شهر فراه حضور یافته بودند، دیده است.

خبر حضور گسترده زنان در غرب افغانستان در حالی منتشر می شود که گزارش های تایید نشده ای حاکی از حملات و تهدیدهای مخالفان مسلح دولت در این مناطق است.

سخنگوی این گروه گفته است که افراد وابسته به این گروه یک هواپیمای نظامی را در شمال هرات سقوط داده اند و به برخی مراکز رای گیری در ولایات غرب کشور حمله کرده اند.

حضور گسترده زنان در این انتخابات با وجود تهدیدهای مخالفان مسلح دولت، نشان داد که زنان نسبت به مردان کمتر به این تهدیدها توجه کرده اند.

مطالب مرتبط