آمار تازه قربانیان ناامنی‌های روز انتخابات در افغانستان

فضل احمد معنوی
Image caption آقای معنوی گفت مشکلاتی که در جریان انتخابات بروز کرد، نتایج انتخابات را زیر سوال نخواهد برد

رئیس کمیسیون انتخابات افغانستان گفته که اجساد سه کارمند ربوده شده این کمیسیون در شمال افغانستان پیدا شده و سیزده کارمند دیگر زخمی شده اند.

انتخابات پارلمانی افغانستان روز شنبه، ۲۷ سنبله/شهریور (۱۸ سپتامبر) برگزار شد و با تکمیل شمارش آرا مشخص خواهد شد که ۲۴۹ عضو مجلس نمایندگان چه کسانی خواهند بود.

فضل احمد معنوی، رئیس کمیسیون انتخابات افغانستان، در یک نشست خبری گفت که این سه کارمند کمیسیون انتخابات در ولسوالی/شهرستان چمتال در ولایت بلخ ربوده شده بودند.

آقای معنوی گفت که سیزده کارمند دیگر که زخمی هستند، در اثر حملات شورشیان در مناطق مختلف افغانستان در حوادث جداگانه زخمی شده اند.

او افزود که گزارش های تایید نشده ای هم به او رسیده که حاکی از کشته شدن ۲۱ رای دهنده و زخمی شدن ۴۶ رای دهنده دیگر است.

آقای معنوی همچنین افزود که در روز برگزاری انتخابات ۹۳ مرکز رای گیری در سراسر کشور مورد حمله شورشیان قرار گرفته است. به گفته، شورشیان به ۱۱ کاروان حامل وسایل انتخاباتی هم حمله کردند.

این در حالی است که روز شنبه مقامهای امنیتی افغان و نیروهای ناتو اعلام کردند که دست کم ۱۱ غیرنظامی، سه مامور پلیس و دهها شورشی در روز برگزاری انتخابات کشته شده اند.

رئیس کمیسیون انتخابات در بخشی از سخنان خود گفت که از ۵۸۱۶ مرکز رای گیری که قرار بود در روز برگزاری انتخابات باز باشد، ۵۳۵۵ مرکز به روی رای دهندگان باز بوده است.

به گفته آقای معنوی، ۳۰۴ مرکز رای گیری عمدتا در مناطق جنوبی و شرقی کشور به دلیل تهدیدهای امنیتی بسته بوده و از ۱۵۷ مرکز دیگر هنوز گزارش دقیقی در دست نیست.

این در حالی است که پیش از برگزاری انتخابات اعلام شده بود که ۱۰۱۹ مرکز دیگر به دلیل تهدیدهای بالای امنیتی باز نخواهد شد.

شمارش آرا

رئیس کمیسیون انتخابات همچنین گفت که شمارش بخش اعظم آرای انتخابات پارلمانی روز شنبه به پایان رسیده و شمارش بقیه آرا همچنان ادامه دارد.

فضل احمد معنوی افزود که آمار تازه نشان می دهد که میزان مشارکت مردم در انتخابات به بیش از چهار میلیون نفر می رسد.

به گفته او، با تکمیل شدن شمارش آرا ممکن است شمار افرادی که رای داده اند، افزایش یابد.

رئیس کمیسیون مستقل انتخابات گفت که شمارش آرا در مراکز رایگیری در ۲۲ ولایت به پایان رسیده و اسناد آنها به مراکز ولایتی کمیسیون منتقل شده است.

به گفته آقای معنوی، در ۱۱ ولایت دیگر شمارش آرا از ۵۰ تا ۹۹ درصد تکمیل شده و تنها از ولایت نورستان در شرق افغانستان به دلیل کوهستانی بودن منطقه گزارش دقیقی نرسیده است.

رئیس کمیسیون انتخابات گفت که نتایج اولیه انتخابات تا دو هفته دیگر با رسیدن گزارش کامل شمارش آرا از ولایت ها به دفتر کمیسیون انتخابات در کابل اعلام خواهد شد.

آقای معنوی افزود که نتایج نهایی انتخابات پس از بررسی شکایت های احتمالی در مورد انتخابات از سوی کمیسیون شکایات انتخاباتی در آخر اکتبر اعلام خواهد شد.

هنوز مشخص نیست که چه شکایت هایی به کمیسیون شکایات انتخاباتی رسیده، اما سخنگوی این کمیسیون روز شنبه تایید کرد که در برخی زمینه ها، از جمله کیفیت پایین رنگ شکایت هایی به این کمیسیون رسیده است.

آقای معنوی هم احتمال موجودیت "مشکلات" در انتخابات را تایید کرد، اما تاکید کرد که این مشکلات نتایج انتخابات را زیر سوال نخواهد بود.