به روز شده:  06:31 گرينويچ - 19 سپتامبر 2010 - 28 شهریور 1389

سیاست افغانستان

گزارشهای اولیه: چهل درصد آمار شرکت کنندگان در انتخابات افغانستان

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

فضل احمد معنوی، رئیس کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان می گوید بر اساس شواهد، آمارها و گزارشهای اولیه میزان مشارکت مردم در دومین انتخابات پارلمانی کشور 40 درصد بوده است.

آقای معنوی که در یک کنفرانس و پس از پایان دومین انتخابات پارلمانی در کابل سخن می گفت تاکید کرد که این آمار نهایی نیست و کمیسیون پس از دریافت اطلاعات بیشتر از مراکز رای دهی گزارشهای دقیق تری منتشر خواهد کرد.

رئیس کمیسیون مستقل انتخاباتی افغانستان افزود حملاتی از سوی مخالفان مسلح دولت صورت گرفت و تخلفهای انتخاباتی هم وجود داشته اما به هر حال انتخابات در کل با موفقیت برگزار شد.

بسم الله خان وزیر داخله افغانستان نیز که در این گنفرانس خبری شرکت داشت طی اظهاراتی گفت که 33 مورد انفجار و 29 حمله مستقیم از سوی مخلفان صورت گرفت که تلفات کمی برجای گذاشته است

در این نشست همچنین وزیر دفاع ژنرال عبدالرحیم وردک ، و همچنین رئیس امنیت ملی افغانستان شرکت داشتند.

رای دهنده ای در بامیان

تاخیر در آغاز رایگیری در شماری از مراکز رایگیری مورد انتقاد شماری از ناظران بوده است

انتخابات پارلمانی افغانستان در میان موجی از ناآرامی ها و حملات گروه های شورشی ساعت چهار عصر روز 18 سپتامبر به وقت محلی رسما به پایان رسید.

این رای گیری با حضور بیش از دو هزار و پانصد نامزد برای انتخاب 249 عضو مجلس نمایندگان تحت تدابیر شدید امنیتی برگزار شد.

نور محمد نور، سخنگوی کمیسیون انتخابات افغانستان در گفتگویی با بی بی سی گفت که رای گیری در سراسر کشور راس ساعت چهار عصر رسما به پایان رسید.

او اما افزود که تنها به طور استثنایی افرادی که در صفوف رای دهندگان در مراکز رای گیری منتظر ریختن آرای خود در صندوق ها هستند، فرصت رای داده شده است.

به گفته مقامات انتخاباتی افغانستان 92 درصد از مراکز رای گیری به روی راهندگان باز بوده است و لی درباره هشت درصد از مراکز دیگر اطلاع دقیقی در دست نیست.

قرار بود بیش از پنج هزار و 800 مرکز رای گیری در سراسر افغانستان باز باشد. 1019 مرکز رایگیری پیش از این به دلیل ناامنی مسدود اعلام شده بود.

بشنوید: گزارش صفی الله امین زاده از کابل

در برخی از ولایت ها، مانند کابل، هرات، بلخ و بامیان میزان مشارکت رای دهندگان نسبتا بالا بوده است. در این ولایت ها از حضور گسترده زنان در مراکز رای گیری هم گزارش شده است.

حدود دوازده میلیون رای دهنده برای شرکت در رای گیری ثبت نام کرده بودند، اما سازمان ملل اعلام کرده است که اگر پنج تا هفت میلیون رای دهنده در انتخابات شرکت کنند، موفقیت محسوب می شود.

بروز ناامنی، که باعث کشته شدن دست کم چهارده تن و زخمی شدن چندین نفر دیگر شد، از مشکلات عمده بر سر راه برگزاری این انتخابات بود.

رای دهندگان زن در بامیان

مشارکت رای دهندگان در مناطق مرکزی، شمالی و غربی نسبتا بالا و در جنوب و شرق کشور پایین بود

چندین مرکز رای گیری در ولایت های شمالی، از جمله بغلان، قندوز و بلخ هدف حمله طالبان قرار گرفت و دست کم از 18 حادثه خشونت آمیز در قندهار هم گزارش شد. ننگرهار در شرق و کابل، پایتخت هم شاهد حملات موشکی طالبان بوده است.

هر چند بیش از سیصد هزار مامور امنیتی در سراسر کشور برای تامین انتخابات به حالت آماده باش درآمدند، اما شورشیان در مواردی توانستند که به برخی اهداف حمله کنند.

گروه طالبان مدعی شده است که حدود 150 مورد حمله در سراسر کشور را سازمان داده اند.

تاخیر در گشایش شماری از مراکز رای گیری در مناطق مختلف افغانستان باعث انتقادهای گسترده ای شد. از جمله در ولسوالی/شهرستان قره باغ در غزنی گفته شده که تا حوالی ظهر مواد انتخاباتی به مراکز رایگیری نرسیده بوده است.

در برخی از مراکز رایگیری در غزنی و شماری از ولایت های دیگر، از جمله سمنگان، کمبود برگه های رای محسوس بوده است. شماری از نامزدها و ناظران آن را به "سوء مدیریت" مدیران کمیسیون انتخابات نسبت داده اند.

در کنار ناامنی، کمبود برگه های رای و پاین بودن کیفیت جوهر در مراکز رایگیری، از موارد جنجال برانگیز در جریان رایگیری بود

در مواردی از ضبط برگه های "جعلی" رای نیز گزارش شده و احمد ضیا رفعت، سخنگوی کمیسیون شکایات انتخاباتی تایید کرده که شکایت هایی در این زمینه به این کمیسیون رسیده است.

مقامهای کمیسیون شکایات انتخاباتی تایید کرده اند که دهها شکایت انتخاباتی را از سراسر کشور در ارتباط با مسائل مربوط به انتخابات دریافت کرده و آنها را بررسی خواهند کرد.

در همین حال مسئولان کمیسیون انتخابات گفته اند که موضع خود را در خصوص این شکایت ها و انتقادها در نشست مطبوعاتی در دقایقی پس از پایان کامل رایگیری اعلام خواهند کرد.

نتایج اولیه انتخابات تا دو هفته دیگر اعلام خواهد شد و نتایج نهایی آن پس از بررسی شکایت های احتمالی انتخاباتی از سوی کمیسیون شکایات انتخاباتی، یک تا یک و نیم ماه بعد اعلام خواهد شد.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.