هشت کودک در انفجاری در شمال افغانستان کشته شدند

Image caption قندوز از ولایت ناامنی در شمال افغانستان است

گزارش ها از ولایت شمالی قندوز حاکی از کشته شدن هشت کودک در پی انفجار بمب کارگذاری شده در نزدیکی یک مرکز رای گیری انتخابات روز شنبه است.

این کودکان که از ده تا چهارده سال سن داشتند، در حومه روستای محل زندگی خود مشغول بازی بودند که این بمب منفجر شد.

گزارش شده که این کودکان با همین بمب بازی می کردند که یک بار انفجار کرد و آنها را کشت.

مقامهای محلی گفته اند که این بمب در نزدیکی یک مراکز رای گیری انتخابات پارلمانی روز شنبه، ۲۷ سنبله/شهریور کارگذاشته شده بود.

این مقامها طالبان را مسئول کارگذاری این بمب می دانند. اما طالبان مسئولیت کارگذاری این بمب را به دوش نگرفته اند.

طالبان انتخابات پارلمانی روز شنبه را تحریم و برای مختل کردن آن صدها اقدام خرابکارانه مسلحانه با بمب و اسلحه را سازمان داده بودند.

در اثر حملات طالبان دست کم ۱۱ غیرنظامی و سه مامور پلیس کشته شدند. در مقابل دهها نفر وابسته به گروه طالبان هم در پی حملات نیروهای امنیتی و ناتو در مناطق مختلف کشور کشته شدند.

Image caption انتخابات افغانستان تحت تدابیر شدید امنیتی برگزار شد، اما در مواردی طالبان موفق به حمله به برخی اهداف شدند

در همان حال نیروهای ناتو هم از کشته شدن سه سرباز خود در جریان برگزاری انتخابات پارلمانی روز ۲۷ سنبله در شمال و جنوب افغانستان خبر داده اند.

بر اساس اطلاعیه های ناتو، دو تن از این سربازان در پی انفجار بمب کنار جاده ای در جنوب و سرباز سومی در اثر حمله مسلحانه شورشیان در شمال افغانستان کشته شده اند.

ناتو جزئیات بیشتری در این مورد ارائه نکرده است.

در انتخابات پارلمانی روز شنبه بیش از سه و نیم میلیون رای دهنده برای انتخاب ۲۴۹ عضو مجلس نمایندگان افغانستان به پای صندوق های رای رفتند.

این دومین انتخابات پارلمانی پس از فروپاشی رژیم طالبان در افغانستان است. انتخابات نخست پنج سال پیش در ۱۳۸۴ برگزار شد و دوره کاری آن در ماه سرطان/تیر امسال به پایان رسید.

مطالب مرتبط