ثبت '۱۳۰' شکایت در ارتباط با تخلفات انتخاباتی در افغانستان

Image caption بخشی از شکایت های مطرح شده در ارتباط با کیفیت جوهر مورد استفاده برای رنگ کردن انگشتهای رای دهندگان بوده است

کمیسیون شکایات انتخاباتی اعلام کرده که نزدیک به ۱۳۰ شکایت در ارتباط با تخلفات در انتخابات پارلمانی روز شنبه گذشته دریافت کرده است.

این انتخابات روز شنبه، ۲۷ سنبله/شهریور برای انتخاب ۲۴۹ عضو کمیسیون انتخاباتی تحت تدابیر شدید امنیتی برگزار شد.

احمد ضیا رفعت سخنگوی این کمیسیون گفته که علاوه بر این شکایت ها، حدود ۱۵۰۰ شکایت دیگر از طریق تلفن هم به ثبت رسیده است.

آقای رفعت به بی بی سی گفت: "این شکایات بیشتر در ارتباط با پاک شدن رنگ از انگشت بوده و علاوه بر آن شکایت هایی در مورد تهدید و تخویف، سوء استفاده از کارت های رای دهی، رای دادن افراد غیرواجد شرایط، کمبود برگه های رای در بعضی از محل ها بوده است".

آقای رفعت گفت که این شکایت ها در کمیسیون شکایت های انتخاباتی بررسی می شود.

در همین حال، جانداد اسپین غر، رئیس بنیاد انتخابات آزاد و عادلانه (ففا) گفته است که ناظران این بنیاد ناظر انتخابات مواردی از تخلفات انتخاباتی را در مناطق مختلف کشور ثبت کرده اند.

آقای اسپین غر شمار این تخلفات را "مایه نگرانی" دانست، اما افزود که کمیسیون شکایات انتخاباتی در باره برسی آنها صلاحیت های قانونی کافی دارد و این مایه امیدواری است.

به گفته او، هنوز فرصت کافی وجود دارد که این تخلفات از سوی کمیسیون شکایات انتخاباتی و کمیسیون انتخابات به صورت دقیق بررسی شود.

فضل احمد معنوی، رئیس کمیسیون انتخابات افغانستان هم تایید کرده است که در جریان انتخابات مشکلاتی وجود داشته است، اما او آنها را مایه نگرانی زیاد ندانست.

Image caption متحدان بین المللی افغانستان "شجاعت" رای دهندگان افغان برای شرکت در انتخابات را ستوده اند

آقای معنوی گفت: "من می پذیرم که کمی و کاستی هایی (در جریان انتخابات) وجود داشت و اگر این کمی و کاستی ها وجود نمی داشت، به طور طبیعی بسیار دشوار بود که این انتخابات را بپذیریم."

او افزود: "ما در کشوری مثل افغانستان ادعای معجزه نداریم". رئیس کمیسیون شکایات انتخاباتی گفت تا زمانی که شکایت های مطرح شده از سوی کمیسیون شکایات انتخاباتی بررسی نشده، نتایج آن را اعلام نخواهد کرد.

دومین انتخابات پارلمانی افغانستان با استقبال جهانی مواجه شده و مقامهای مختلف بین المللی "شجاعت" رای دهندگان افغان در رفتن به پای صندوق های را را ستوده اند.

متحدان بین المللی افغانستان حضور مردم در انتخابات را جواب محکمی به تلاشهای شورشیان برای مختل کردن انتخابات دانسته اند.