روزنامه های کابل: یکشنبه، ۲۸ سنبله

برگزاری انتخابات پارلمانی بیست و هفتم سنبله (شهریور) در افغانستان در محور مطالب روزنامه های چاپ امروز کابل قرار گرفته است.

این انتخابات در سراسر افغانستان برای انتخاب ۲۴۹ عضو مجلس نمایندگان تحت تدابیر شدید امنیتی برگزار و با استقبال جهانی مواجه شد.

هشت صبح نوشته که مردم با شرکت خود در این انتخابات به "تروریسم و طالبانیسم" نه گفتند و این انتخابات با همه "نارسایی های خواسته و ناخواسته" در واقع "پاسخی است به تروریسم و طالبانیسم و اعلام وفاداری به دموکراسی".

این روزنامه نوشته هرچند اشتیاق مردم در انتخابات ۲۷ سنبله با انتخابات ریاست جمهوری (۱۳۸۸) و انتخابات اول مجلس (۱۳۸۴) قابل مقایسه نیست، اما "امیدهایی" در آن دیده می شود.

به نظر هشت صبح، شرکت مردم در دومین انتخابات مجلس نمایندگان نشان می‌دهد که اشتیاق آنها به عدم خشونت، شیوه‌های مسالمت‌آمیز و روند دموکراتیک و قانونی "نقصان نپذیرفته است".

هشت صبح افزوده که مردم در راستای تحقق ارزش‌های جاری نه تنها کوتاهی نکرده‌اند، بلکه در مواردی در برابر تهدیدهای دشمنان دموکراسی از جان خود مایه گذاشته اند.

باختر هم نوشته که مردم با حضور گرم خود در انتخابات، به دموکراسی رای دادند. به نظر نویسنده، هر چند ممکن است مردم به موفقیت مجلس آینده چندان امیدوار نباشند، اما راهی جز تقویت دموکراسی ندارند.

روزنامه افزوده که انتخابات روز ۲۷ سنبله نشان داد که مردم در مورد تحقق دموکراسی در کشور مصمم‌تر از آنند که مشکلات آنها را از ادامه راه‌شان برای رسیدن به جامعه مطلوب باز دارد.

به باور باختر، هر چند ممکن است مردم به سیاستمداران و حاکمان "اعتماد نداشته باشند"، اما این باور که مبارزات دموکراتیک گزینه‌ای بهتر از جنگ است، همچنان در میان مردم زنده است.

روزنامه‌های دولتی هیواد، اصلاح و انیس عکس‌ها و گزارش‌هایی از شرکت حامد کرزی، رئیس جمهوری و محمد قسیم فهیم و محمد کریم خلیلی، معاونان او را در انتخابات چاپ کرده‌اند.

انیس نوشته که رفتن مردم به پای صندوق‌های رای یکی از بزرگترین جلوه‌های دموکراسی در کشور است و مردم با این حضور خود گام دیگری را برای نهادینه‌سازی دموکراسی برداشتند.

به نظر انیس، مردم با حضور گرم خود در انتخابات "مشت محکمی به دهان دشمنان کوبیدند" و این برای "دشمن زبون ملت عبرت تاریخی شمرده می‌شود".

انیس همچنین افزوده است جا دارد که مردم افغانستان برگزاری این انتخابات را به عنوان یک "موفقیت" به یک‌دگر تبریک بگویند.

راه نجات نوشته که ملت دین خود را ادا کردند و رای دهندگان با وجود تهدیدها به پای صندوق‌های رای رفتند. به نظر نویسنده، "انصافا از این که مردم نسبت به سرنوشت‌شان حساس هستند، باید ستایش کرد."

روزنامه از برخی مشکلات هم در مراکز رایگیر یادآوری کرده و شماری از آنها را مایه "سرشکستگی" دانسته است. نویسنده کمبود برگه‌های رای، تاخیر در گشایش مراکز رایگیری و کیفیت پایین جوهر مخصوص انگشت را در شمار این مشکلات دانسته است.

راه نجات به این نظر است که کمیسیون مستقل انتخابات نسبت به مردم و نیروهای امنیتی در زمینه موفقیت انتخابات "نمره کمتری" دارند. نویسنده در کل انتخابات روز شنبه را "گامی مثبت در مسیر تجربه دموکراسی و حاکمیت قانون" دانسته است.

آرمان ملی در مطلب نخست خود نوشته که پاک شدن رنگ انگشت رای دهندگان در یک مرکز راگیری در شهر کابل، مایه "حیرت" مسئولان کمیسیون انتخابات شد و به نوشته روزنامه، پاک شدن رنگ در مراکز متعددی دیده شده است.

روزنامه ناامنی و حملات شورشیان و ضبط برگه‌های جعلی رای در چندین نطقه کشور را هم در شمار مشکلات بر سر راه انتخابات روز شنبه دانسته و نوشته که بیش از ۲۰ تن همراه با هزاران برگه جعلی رای بازداشت شدند.

آرمان ملی در ادامه نوشته که مردم در باره چگونگی روند انتخابات به درستی آگاه نشده بودند و حتی برخی از رای دهندگان نمی‌دانستند که چگونه و به چه کسی رای بدهند. به نظر نویسنده کمیسیون انتخابات در این زمینه کارش را به درستی انجام نداده است.