به روز شده:  11:57 گرينويچ - دوشنبه 20 سپتامبر 2010 - 29 شهریور 1389

سیاست افغانستان

'تخطی های گسترده' در انتخابات پارلمانی افغانستان

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

بنیاد آزاد و عادلانه انتخابات افغانستان (فیفا) با انتشار نتایج مقدماتی ارزیابی خود از انتخابات پارلمانی افغانستان گفته است که میزان تخطی ها در جریان این انتخابات "گسترده" بوده است.

براساس دریافت های این بنیاد، در روز برگزاری انتخابات پارلمانی افغانستان، حدود دو هزار مورد تخطی و تقلب در سی و چهار ولایت افغانستان ثبت شده است.

این بنیاد، استفاده از زور، خشونت با رای دهندگان، رای دهی افراد زیر سن قانونی، رای دادن مردان به نمایندگی از زنان، رای دادن مکرر یک فرد و پر کردن غیرقانونی صندوقها به نفع نامزدهای مشخص را به عنوان عمده ترین موارد این تخطی ها یاد کرده است.

همچنین، از تهدید زورمندان علیه رای دهندگان و استفاده از کارت های جعلی به عنوان دیگر موارد تخطی های انتخابات یاد شده است.

بنیاد آزاد و عادلانه انتخابات افغانستان با انتشار این گزارش از ریاست جمهوری افغانستان خواسته است تا از کمیسیون رسیدگی به شکایات انتخاباتی در زمینه بررسی این تخلفات حمایت کرده و دستور دهد تا عاملان این تخطی ها، مورد پیگرد قانونی قرار گیرند.

این بنیاد می گوید، با هفت هزار ناظر، از حدود شصت درصد مراکز رای دهی در سراسر افغانستان در روز انتخابات نظارت کرده است.

'کاستی ها'

رنگ انگشت

پاک شدن رنگ انگشت رای دهندگان در نزدیک به سه هزار مرکز ثبت شده است

بنیاد "فیفا" گزارش کرده است که علاوه بر تخطی های انتخاباتی، کاستی هایی از سوی کمیسیون انتخابات نیز مشاهده شده است.

براساس اظهارات این بنیاد، حدود یکهزار و پانصد مرکز رای دهی در روز انتخابات با تاخیر گشایش یافته و نیز در مواردی، رنگ انگشت رای دهندگان که برای جلوگیری از رای دهی دوباره افراد استفاده می شود، از انگشت های رای دهندگان به سادگی پاک شده است.

یک منبع "فیفا" گفت که در دوهزار و نهصد و پنجاه مرکز رای دهی، رای دهندگان قادر شده بودند رنگ انگشت های خود را پاک کنند.

این گزارشها در حالی منتشر می شود که حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان انتخابات پارلمانی روز شنبه این هفته را یک موفقیت خوانده و آن را به مردم کشورش تبریک گفته است.

در اعلامیه ای که از سوی دفتر رئیس جمهور کرزی منتشر شده، آمده است که آقای کرزی علاوه بر ستایش از "شرکت گسترده" مردم در انتخابات، "از تلاشهای خستگی ناپذیر کمیسیون مستقل انتخابات تشکر کرده و به رهبری و اعضای این کمیسیون در مورد دستاورد بزرگ آنها تبریک گفته است."

اما آقای کرزی همچنین از کمیسیون رسیدگی به شکایات انتخابات خواسته تا ادعاهای تقلب در انتخابات را بزودی بررسی کند تا زمینه اعلام نتایج نهایی انتخابات پارلمانی فراهم شود.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.