نیروهای بریتانیایی از ولسوالی سنگین افغانستان خارج شدند

سربازان بریتانیایی در ولسوالی سنگین
Image caption سربازان بریتانیایی در ولسوالی سنگین

ارتش بریتانیا به ماموریت واحدهای اعزامی خود در ولسوالی سنگین، در ولایت هلمند، رسما پایان داده است.

تا کنون حفظ امنیت ولسوالی سنگین برعهده واحدهای اعزامی ارتش بریتانیا در افغانستان بود و در این مدت، بیش از یکصد تن از نظامیان بریتانیایی، یعنی حدود یک سوم کل تلفات آنان در جنگ افغانستان، در این ولسوالی جان خود را از دست داده اند.

سنگین یکی از مناطق عمده فعالیت شورشیان مخالف دولت افغانستان و یکی از خطرناک ترین نقاط این کشور برای نیروهای بین المللی بوده است

جاسازی بمب های کنار جاده ای و حمله مستقیم به کاروانهای نظامی، از روش های معمول طالبان در ولسوالی سنگین بوده است.

این ولسوالی همچنین از مراکز اصلی تولید مواد مخدر و کشت خشخاش است.

با خاتمه ماموریت ارتش بریتانیا در سنگین، نیروهای آمریکایی حفظ امنیت این منطقه را بر عهده می گیرند.

طرح خروج سربازان بریتانیایی از ولسوالی سنگین و جایگزین شدن آنها توسط نیروهای آمریکایی در ماه جولای امسال از سوی وزارت دفاع بریتانیا اعلام شده بود.

ماموریت نظامی برتیانیا در ولسوالی سنگین در سال 2006 آغاز شده بود.

سال سرنوشت ساز

وزارت دفاع بریتانیا در ماه جولای اعلام کرد که واحدهای نظامی این کشور در ولسوالی سنگین "پیشرفت خوبی" داشته اند اما تاکید ورزید که خروج نظامیان بریتانیایی از این ولسوالی، امکان تمرکز بیشتر بر حفظ امنیت در مناطق مرکزی ولایت هلمند را خواهد داد.

به گفته کارشناسان، سنگین در یکی از مهمترین مسیرهای تدارکاتی طالبان واقع شده و پاکسازی این منطقه از وجود شورشیان می تواند تاثیری مهم بر توانایی نظامی آنان بگذارد.

با تغییراتی اخیر، امنیت شمال و جنوب ولایت هلمند در حوزه مسئولیت نیروهای آمریکایی خواهد بود که به تازگی شمارشان در افغانستان افزایش یافته است.

به گفته ناظران، نیروهای بین المللی در افغانستان سال سرنوشت سازی را در پیش دارند.

آمریکا اعلام کرده است که خروج سربازان خود را از افغانستان را از سال 2011 آغاز می کند و بسیاری دیگر از متحدان آمریکا در افغانستان نیز طرح های مشابهی را ارایه داده اند.

افغانستان می گوید، تا سال 2014 قادر خواهد بود امنیت سراسر این کشور را با اتکای به نیروهای افغان تامین کند، اما تا آن زمان، به ادامه حمایت جامعه جهانی نیاز خواهد داشت.

مطالب مرتبط