'چهارده شورشی افغان در پکتیکا کشته شدند'

Image caption سربازان نیروهای ائتلاف در پکتیکا- عکس از آرشیو

نیروهای ائتلاف بین المللی مستقر در افغانستان گفته اند که دست کم چهارده شورشی را در ولایت پکتیکا، در جنوب شرق این کشور کشته شده اند.

این نیروها در اطلاعیه ای گفته اند که روز یکشنبه، ۲۸ سنبله/شهریور گروهی از شورشیان مسلح با واحدهای زمینی ائتلاف در ولسوالی (شهرستان) برمل درگیر شدند و پس از آنکه جنگنده های ائتلاف در این عملیات شرکت کردند، چهارده شورشی از پای درآمدند.

بر اساس این اطلاعیه، در این عملیات به نیروهای ائتلاف آسیبی نرسیده است.

همزمان، نیروهای تحت فرمان پیمان ناتو در افغانستان از کشته شدن یک عضو این نیروها در جنوب افغانستان خبر داده و این واقعه را ناشی از بمب گذاری کنار جاده گزارش کرده اند.

تا کنون نام و ملیت این نظامی عضو ناتو اعلام نشده است.

در خبری دیگر، نیروهای ائتلاف با صدور اطلاعیه دیگری گفته اند فردی که به طالبان در زمینه تبلیغات مطبوعاتی کمک می کرد، در غزنی بازداشت شده است.

به گفته نیروهای ائتلاف، این فرد که در فیلمبرداری از حملات طالبان به مراکز رای گیری در ولایت غزنی شرکت داشت، در حمله مشترک شبانه نیروهای افغان و ائتلاف بازداشت شد.

نام این فرد انتشار نیافته اما اطلاعیه نیروهای ائتلاف حاکی از آن است که در عملیات بازداشت وی، مقادیری مهمات، بمب دستی و وسایل فیلمبرداری به دست آمده است.

در همین حال نیروهای ائتلاف از بازداشت یک فرمانده طالبان در منطقه پل علم، ولایت لوگر در جنوب کابل خبر داده اند.

نیروهای ائتلاف گفته اند که این فرمانده در بمبگذاری های کنار جاده ای دست داشته است.

خبر کشته و بازداشت شدن این افراد در حالی منتشر می شود که طالبان اخیرا همزمان با افزایش تدابیر امنیتی برای برگزاری انتخابات ۲۷ سنبله/شهریور به حملات خود افزوده اند.

پیمان ناتو در افغانستان از ثبت بیش از سیصد مورد خشونت در روز برگزاری انتخابات پارلمانی این کشور خبر داده که چندین کشته و دهها زخمی بجا گذاشته است.

سه سرباز ناتو و سه کارمند کمیسیون انتخابات هم شامل افراد کشته شده در جریان برگزاری انتخابات پارلمانی افغانستان بوده اند.

پس از پایان انتخابات، کارمندان کمیسیون انتخابات سرگرم انتقال گزارش ها و برگه های رای از مراکز رایگیری به مراکز ولایتی و از آن جا به دفتر کمیسیون در کابل هستند.

شورشیان تلاش دارند که روند انتقال این گزارشها و وسائل انتخاباتی را نیز مختل کنند.

مطالب مرتبط