روزنامه های کابل: دوشنبه، ۲۹ سنبله

دو روز گذشته از برگزاری انتخابات پارلمانی افغانستان، هنوز روزنامه مطالب اصلی خود را به همین موضوع اختصاص داده اند.

این انتخابات روز شنبه، ۲۷ سنبله/شهریور (۱۸ سپتامبر) برگزار شد و در نتیجه آن ۲۴۹ تن به عضویت مجلس نمایندگان برای پنج سال خواهند رسید.

هشت صبح استقبال جهانی از انتخابات پارلمانی افغانستان را "زودهنگام" دانسته و هشدار داده که "برجستگی ها و درخشندگی های انتخابات" نباید مانع بررسی کمبودها و سهل انگاری ها در آن شود.

به نظر روزنامه، هر چند در شرایط کنونی این انتخابات شایسته هر نوع تحسین و ستایش است، اما این به معنای آن نیست که از معایب آن یک سره چشم پوشی شود. به باور هشت صبح، این کار می تواند باعث "قناعت کاذب و حتی خودفریبی" شود و "ما را از نگرش نقادانه، علمی و کارآمد محروم" کند.

به نظر نویسنده، در چند انتخابات گذشته مسایلی از جمله، کیفیت پایین جوهر، قابل استفاده نبودن وسیله سوراخ کن کارت، کمبود برگه های رای در مراکز رایگیری جدی گرفته نشد و مردم به سادگی قانع شدند که چنین چیزها در دفعات بعدی تکرار نخواهد شد، اما تکرار شد.

هشت صبح در ادامه به این نتیجه رسیده که مردم در نهایت باور کردند که "کاسه ای زیر نیم کاسه" است و کسانی هستند که می خواهند انتخابات را در مسیر دلخواه خود جهت دهند."

آرمان ملی نوشته که هرچند میزان مشارکت مردم در انتخابات پارلمانی بیست و هفتم سنبله "بسیار پایین" بود، ولی داشتن پارلمانی "ولو معیوب" نسبت به داشتن نظام بدون پارلمان و "مستبد و دیکتاتور" بسیار بهتر است.

نویسنده سرمقاله این روزنامه تاکید کرده که اکنون در مرحله شمارش آرا باید کوشید که "این نقد از دست نرود" و در آن کسی "دست به تقلب، جعل و هزار گونه معامله دیگر" نبرد.

آرمان ملی هشدار داده است که اگر مردم، نامزدها و ناظران انتخاباتی غفلت کنند و در نتایج انتخابات دستکاری شود، در آن صورت "پارلمانی بدتر از گذشته" به وجود خواهد آمد.

روزنامه دولتی انیس برگزاری انتخابات ۲۷ سنبله را "رویدادی بزرگ" در تاریخ کشور و با توجه به اوضاع جاری در کشور "دست آوردی چشمگیر" برای مردم دانسته است.

روزنامه افزوده که مردم افغانستان با رفتن به پای صندوق های رای از خود شجاعت و دلیری نشان دادند. به نظر انیس، رای دهندگان با مشارکت خود در انتخابات نشان دادند که آنان مدافع مطمئن آزادی و دموکراسی هستند و از تروریستان ترسی ندارند.

به نظر انیس مشارکت مردم در این انتخابات نشانه ای از حرکت مثبت آنها به سوی آینده بهتر است.

باختر در سرمقاله خود تاکید کرده که باید به شکایت های انتخاباتی به گونه "منصفانه" رسیدگی شود و اگر مردم احساس کنند که "مهره های تقلب" در "آخرین غربال" گیر مانده اند، آن گاه اعتبار انتخابات تثبیت می شود.

به نظر نویسنده، تا زمانی که امیدی به رسیدگی به شکایات و خنثی سازی بخش عمده تقلب ها وجود داشته باشد، مشکلات در انتخابات با همه تلخی هایش قابل تحمل خواهد بود.

باختر اما در ادامه هشدار داده که اگر مهره های تقلب از غربال کمیسیون شکایات انتخاباتی هم بگذرند و به شکایت ها رسیدگی منصفانه نشود، کل روند انتخابات زیر سوال خواهد رفت.

مجاهد، هفته نامه جمعیت اسلامی برگزاری انتخابات پارلمانی را برای مردم افغانستان "پیروزی" دانسته و افزوده است که این انتخابات با همه تهدیدها و هشدارهای "مبالغه آمیز" در "فضای آرام" برگزار شد.

به نظر این نشریه، بیشتر رسانه ها نگرانی ها در باره برهم خوردن امنیت انتخابات را "بزرگتر جلوه داده بودند و حتی دولت هم در مواردی در میان مردم "ایجاد نگرانی" کرده بود.

مجاهد نوشته که دولت با اعلام این که آمادگی های لازم برای درمان زخمیان احتمالی روز انتخابات در بیمارستان ها گرفته شده و خون در بیمارستان ها در دسترس است، تحت عنوان دادن اطمینان به مردم، آنها را "ترساند".

روزنامه افغانستان هم نوشته که حضور مردم در انتخابات "پرشور" بود و مورد تحسین و تشویق جهانی قرار گرفت، اما هشدار داده است که این موضوع نباید "ابهامات" در کارکردهای کمیسیون انتخابات را از نظر دور کند.

به نظر نویسنده، کمبود وسایل انتخاباتی در برخی از مراکز رایگیری در روز انتخابات، بسته شدن شماری دیگر از مرکزها در مناطق امن و "کاستی های" مشابه آن، "سوال برانگیز" است. روزنامه افغانستان از کمیسیون انتخابات خواسته که دلایل و عوامل این کاستی ها را به صورت شفاف با مردم در میان بگذارد تا اعتماد آنها نسبت به سلامت انتخابات از دست نرود. نویسنده تاکید کرده که کمیسیون شکایات انتخاباتی هم باید با دقت بیشتر به شکایت ها رسیدگی کند و اعتماد مردم را به دست آورد.

سروش ملت نوشته که "حضور گسترده مردم" در انتخابات نشان داد که آنها در برابر خشونت و جنگ، از اراده دموکراتیک و استواری برخودارند و دارای شعور سیاسی بالایی هستند.

به نظر نویسنده، مردم افغانستان به جهانیان نشان دادند که با وجود فقر و نابسامانی های امنیتی، به روش های دموکراتیک احترام قایلند و اقتدار واقعی خود را نه از طریق خشونت و زور، بلکه با روندهای دموکراتیک و مردم سالارانه به نمایش گذاشتند.

سروش ملت در ادامه افزوده است در صورتی که آرای رای دهندگان هم آگاهانه به صندوق ها ریخته شده باشد، در آن صورت مردم در آینده پارلمانی کارآمد و مسئولیت پذیر خواهند داشت.