افغانستان: مانع فعالیت کارمندان صحی نشوید

واکسن ضد فلج کودکان در افغانستان
Image caption افغانستان هنوز حداقل شانزده مورد بیماری فلج کودکان دارد

سازمان جهانی بهداشت و وزارت صحت/بهداشت افغانستان از جناح های درگیر در جنگ افغانستان مصرانه خواسته اند تا مانع از ارائه خدمات بهداشتی به شهروندان افغان نشوند.

این درخواست همزمان با تجلیل از روز جهانی صلح مطرح می شود و مقامات وزارت صحت افغانستان گفته اند که برای بزرگداشت از این روز، برنامه سراسری واکسن کودکان را در پایتخت افغانستان به اجرا گذاشته اند.

برنامه هایی از این دست، هر سال به مناسب روز جهانی صلح، در بسیاری از مناطق افغانستان اجرا می شود، اما امسال، ولایات جنوبی افغانستان شاهد برنامه واکسن کودکان نبود.

این درحالی است که بیشترین موارد فلج کودکان در جنوب افغانستان ثبت شده است و مقامات هشدار می دهند که اگر نا امنی ها کماکان ادامه داشته باشد، آنها قادر به اجرای برنامه های واکسن علیه فلج کودکان در جنوب و شرق نخواهند بود.

با این حال، وزارت صحت افغانستان ابراز امیدواری کرده است که فلج کودکان را تا سال 2013 از افغانستان نابود کند، اما تحقق این برنامه، نیاز به امنیت و امکانات خواهد داشت.

هنوز شانزده مورد بیماری فلج کودکان در افغانستان وجود دارد که به جز یک مورد در شمال، بقیه همه در ولایات جنوبی افغانستان ثبت شده است.

پیتر گراف، رئیس سازمان جهانی بهداشت در افغانستان، در مراسم تجلیل از روز جهانی صلح در کابل، از همه جناح های درگیر در جنگ افغانستان خواست تا به خدماتی که کارمندان بهداشتی ارائه می کنند، ارزش بگذارند.

آقای گراف می گوید: "من می خواهم از تمام طرف های درگیر درخواست کنم که به بهداشت و خدماتی که از سوی کارمندان بهداشتی ارائه می شود احترام کنند و به آنها اجازه بدهند تا کار خود را انجام دهند و به استقلال و بی طرفی این کارمندان احترام بگذارند."

افغانستان، پاکستان، هند و نیجریه از کشورهای هستند که بیماری فلج کودکان هنوز در آنها وجود دارد.

سال گذشته حدود سی و هفت مورد بیماری فلج کودکان در افغانستان ثبت شده بود و وزارت صحت این کشور می گوید، موارد این بیماری امسال در افغانستان به شدت کاهش یافته است.

سازمان بهداشتی جهان چنین درخواستی را درحالی مطرح می کنند که چندی پیش شماری از دکتران چشم. در بدخشان افغانستان از سوی افراد مسلح کشته شدند.

طالبان مسئولیت قتل این گروه را به عهده گرفت و سخنگوی طالبان گفت آنها را به دلیل اینکه برای مسحیت تبلیغ می کردند، کشته اند.

مطالب مرتبط