در سقوط هلیکوپتر در افغانستان 9 نظامی خارجی کشته شدند

هلی کوپتر ناتو
Image caption عکس آرشیوی

نه نظامی خارجی در سقوط هلی‌کوپتر در افغانستان کشته شده اند.

روز سه شنبه، 30 سنبله/شهریور (21 سپتامبر)، فرماندهی نیروهای تحت فرمان ناتو در افغانستان با صدور اطلاعیه ای اعلام کرد که یک فروند هلی کوپتر حامل نفرات ناتو در جنوب افغانستان سقوط کرده که در جریان آن، نه نظامی عضو این نیروها جان خود را از دست داده اند.

در این اطلاعیه زمان وقوع این حادثه بامداد روز 21 سپتامبر ذکر شده است.

در اطلاعیه همچنین آمده است که در این حادثه یک نظامی دیگر ناتو، یک سرباز ارتش افغانستان و یک غیرنظامی آمریکایی هم زخمی شده اند.

به گفته ناتو، زخمی های این حادثه به یک درمانگاه متعلق به نیروهای بین المللی یاری امنیتی افغانستان (آیساف) انتقال یافته و تحت درمان قرار گرفته اند.

پیمان ناتو در اطلاعیه خود افزوده است که از وجود آتش "دشمن" در محل حادثه گزارشی در دست نیست اما تحقیقات در باره سقوط این هلیکوپتر ادامه دارد.

در همانحال، طالبان مسئولیت سقوط این هلی کوپتر را برعهده گرفته اند اما ژنرال جوزف بلاتز، سخنگوی ناتو، در مصاحبه ای با بی بی سی ادعای طالبان را رد کرد.

ژنرال بلاتز گفت: "ما هنوز در باره علت بروز این سانحه چیزی نمی دانیم اما تحقیقات در این زمینه ادامه دارد."

سخنگوی ناتو تاکید کرد که در زمان سقوط هواپیما، آتشباری دشمن گزارش نشده است.

هنوز محل دقیق این حادثه و همچنین ملیت نظامیان کشته شده اعلام نشده است.

سانحه سقوط هلی کوپتر در روز سه شنبه، یکی از پر تلفات ترین حوادث از نوع خود برای نیروهای خارجی اعزامی در جریان جنگ افغانستان بوده است.

تلفات این سانحه هوایی شمار نظامیان خارجی را که از اول سال جاری میلادی در جنگ افغانستان جان خود را از دست داده اند به دست کم پانصد و بیست و نه نفر افزایش می دهد در حالیکه شمار کشته شدگان ناتو در طول سال 2009، به پانصد و بیست و یک نفر می رسید.

به این ترتیب، تا کنون سال 2010 میلادی یکی از پر تلفات ترین سال ها برای نیروهای اعزامی خارجی به افغانستان از زمان آغاز جنگ این کشور در سال 2001 محسوب می شود.

ژنرال بلاتز افزایش آمار تلفات نظامیان خارجی را ناشی از گسترش عملیات نظامی علیه شورشیان دانست و گفت که "ما در مناطقی به مقابله با شورشیان پرداخته ایم که آنها سالها در آنجا با چالشی مواجه نبودند."

این مقام ناتو از عملیات مارجه و مناطقی مانند ولسوالی های اطراف شهر قندهار به عنوان نمونه ای از این نوع عملیات یاد کرد و گفت که "ما برای حل مشکلات امنیتی در این مناطق، نیروی بیشتری را وارد عملیات کرده ایم که به رویارویی بیشتر منجر شده و متاسفانه، در تابستان جاری تلفات بیشتری داشته ایم."

در حال حاضر، حدود یکصد و پنحاه هزار سرباز خارجی همراه با حدود سیصد هزار نظامی و مامور امنیتی افغانستان در جنگ علیه شورشیان طالبان در این کشور شرکت دارند.

از تلفات شورشیان در جنگ افغانستان آمار دقیقی در دست نیست.

کشته شدن یک فرمانده طالبان در قندوز

در همین حال، فرماندهی ناتو در اطلاعیه دیگر خود نوشته که یک فرمانده و چهار شورشی وابسته به گروه طالبان در شمال افغانستان کشته شده است.

به گفته ناتو، این فرمانده نصرالدین نام داشته و با گروهی از شورشیان در ولسوالی (شهرستان) علی آباد ولایت قندوز فعالیت داشت.

ناتو افزوده که نصرالدین با سه تن از همراهان خود در روستایی موسوم به "لالا میدان" در اثر حمله زمینی و هوایی ناتو کشته شد.

بر اساس اطلاعیه ناتو، این فرمانده طالبان در برنامه ریزی و اجرای حملاتی علیه "غیرنظامیان و نظامیان افغان و ائتلاف" دست داشته است.

هنوز طالبان و مقامهای محلی افغان در باره کشته شدن این فرمانده طالبان اظهار نظری نکرده اند.