'مشاوران ارشد اوباما در باره استراتژی افغانستان تردید دارند'

Image caption نسخه ای از کتاب جدید وودوارد در اختیار نیویورک تایمز قرار گرفته است

بنا به مندرجات کتابی که قرار است هفته آینده در ایالات متحده منتشر شود مشاوران ارشد باراک اوباما، رئیس جمهوری این کشور، در مورد استراتژی آمریکا در افغانستان به شدت اختلاف نظر دارند.

روزنامه آمریکایی نیویورک تایمز، که نوشته است به نسخه ای از این کتاب دسترسی پیدا کرده است، آورده ریچارد هولبروک، نماینده ویژه آمریکا در منطقه از جمله افرادی است که نسبت به این استراتژی ابراز تردید کرده اند.

این کتاب با عنوان "جنگ های اوباما"، تازه ترین کتاب باب وودوارد، خبرنگار آمریکایی است.

باب وودوارد در اوایل دهه هفتاد با افشا کردن نقش ریچارد نیکسون، رئیس جمهوری وقت آمریکا در ماجرای واترگیت او را رسوا کرد و به شهرت زیادی رسید. او همچنین رشته کتاب های کوبنده ای را در باره جورج بوش و جنگ عراق نوشته است.

بنا به گزارش نیویورک تایمز وودوارد در کتاب جدید خود دولت آمریکا را دولتی مملو از درگیری های داخلی ترسیم کرده است. وودوارد در کتابش آورده که شماری از شخصیت های بانفوذ دولت باراک اوباما در باره عاقلانه بودن طرح اعزام سی هزار نیروی تازه نفس به افغانستان و خارج کردن ارتش این کشور از منطقه از تابستان سال آینده عمیقا تردید دارند.

باب وودوارد از آقای هولبروک نقل قول کرده که گفته است این استراتژی موفق نخواهد بود.

مشاور اصلی آقای اوباما در امور افغانستان همچنین افزوده که بازنگری استراتژی آمریکا در افغانستان، که بعد از ماهها تلاش طاقت فرسا تهیه شد، با سیاستی که نهایتا به اجرا گذاشته شد، هماهنگی ندارد.

کتاب وودوارد آورده است که سیا، سازمان مرکزی اطلاعات آمریکا، سه هزار نیروی مسلح مخفی در داخل افغانستان دارد و گزارش های اطلاعاتی حاکی است حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان به بیماری افسردگی دچار شده است.

اما به گفته مارک ماردل، گزارشگر بی بی سی در واشنگتن هیچ افشاگری این کتاب برای دولت آقای اوباما به اندازه افشاگری آن در باره انگیزه او از خارج شدن از افغانستان دردسر آفرین نخواهد بود.

وودوارد می گوید درخواست آقای اوباما برای پیدا کردن راه خروج از معضل افغانستان، انگیزه سیاسی دارد؛ او گفته "من نمی توانم همه حزب دموکرات را از دست بدهم."

بنا به کتاب وودوارد ژنرال پترائوس، عالی رتبه ترین مقام نظامی آمریکا در افغانستان به یکی از مشاوران ارشد آقای اوباما گفته است که دادن زمان بیشتر به این نیروها امری امکانپذیر است که این مشاور در پاسخ گفته است: گویی شما خیلی خوب متوجه خواسته های این رئیس جمهور نشده اید."

مطالب مرتبط

لینک های اینترنتی مرتبط

بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست