نشریات کابل: پنچشنبه اول میزان

افزایش شکایات از تخطی های انتخاباتی در افغانستان و شفافیت انتخابات پارلمانی این کشور، مسئله اصلی مورد بررسی در روزنامه های چاپ کابل است.

روزنامه ویسا نسبت به گزارشهای که حاکی از بروز "تقلب گسترده" در انتخابات پارلمانی افغانستان است، ابراز نگرانی کرده و نوشته که این مسئله، اعتبار مجلس دوم افغانستان را زیر سوال می برد.

این روزنامه نوشته که رسانه ها اخیرا از گزارشهای متعددی در مورد تقلب در انتخابات پارلمانی پرده برداشته اند و اگر این گزارشها درست باشد، می رساند که بخشی از مجلس آینده افغانستان، عملا نمایندگان ملت افغانستان نخواهند بود.

ویسا افزوده که راه یافتن برخی از نمایندگان از طریق جعل و تقلب به پارلمان، وضعیت افغانستان را "بحرانی" می سازد.

روزنامه آرمان ملی نیز به همین مسئله پرداخته و نوشته است که چندین شهروند افغان در روز انتخابات پارلمانی، جانهای خود را از دست دادند، تا "مشت محکمی به دهان طالبان" زده باشند.

این روزنامه نوشته که افغانها با قربانی دادن جانهای خود زمینه را برای برگزاری انتخابات فراهم کردند، و حالا دولت افغانستان باید اجازه ندهد تا این ارزش، به دلیل تقلب و جعل کاری در انتخابات پایمال شود.

آرمان ملی نوشته است که مردم افغانستان منتظر شناسایی و پیگرد قانونی افرادی هستند که در انتخابات پارلمانی افغانستان دست به تقلب زدند.

نویسنده تاکید کرده که اگر این مسئله عملی نشود، کمیسیون انتخابات و دولت افغانستان، اعتبار خود را نزد مردم از دست داده و میزان مشارکت مردم در انتخاباتهای بعدی، به شدت کاهش خواهد یافت.

روزنامه دولتی هیواد نوشته است که مردم افغانستان به تهدیدهای امنیتی که در روز انتخابات وجود داشت اعتنا نکرده و با رفتن به پای صندوق های رای، در انتخابات شرکت کردند، اما حالا به نوشته روزنامه، مسئولیت کمیسیون انتخابات و کمیسیون رسیدگی به شکایات انتخاباتی است تا سلامت این انتخابات را تضمین کنند.

این روزنامه نوشته که کمیسیون رسیدگی به شکایات انتخاباتی، با یک "آزمون بزرگ ملی" روبرو است تا در بررسی شکایات انتخاباتی و جدا کردن آرای درست از نادرست، از خود دقت و جدیت نشان دهد.

روزنامه چراغ نوشته است که با پایان شمارش آرا در دور مقدماتی، همه توجه به احتمال "اعمال فشار" به کمیسیون های انتخابات و رسیدگی به شکایات انتخاباتی متمرکز شده است.

این روزنامه نوشته که احتمال دارد این نهادها، هم از سوی منابع خارجی و هم از سوی منابع داخلی افغانستان تحت فشار قرار گیرند تا نتیجه نهایی انتخابات آنگونه که این منابع می خواهند، رسامی شود.

چراغ نوشته که سازمان ملل متحد و نمایندگان برخی از کشورهای اروپایی، در این مورد از قبل ابراز نگرانی کرده و خواستار استقلال عمل نهادهای انتخاباتی افغانستان شده اند.

مطالب مرتبط