ناتو فیلم بردار الجزیره در افغانستان را رها کرد

Image caption ناتو فیلم بردار الجزیره را که در شهر قندهار باز داشت کرده بود آزاد کرده اما خبرنگار این تلویزیون که در غزنی باز داشت شده هنوز در بند است

مقام های ناتو در افغانستان می گویند محمد نادر فیلم بردار تلویزیون الجزیره را که سه روز پیش در ولایت قندهار بازداشت کرده بودند، آزاد کرده اند. مقام های محلی در قندهار نیز آزادی نادر را تائید کرده اند.

نیروهای ناتو سه روز پیش در زور انتخابات پارلمانی افغانستان این فیلم بردار را به اتهام تبلیغ برای طالبان بازداشت کرده بودند.

فیلم بردار الجزیره بعد از آزادی خود به بی بی سی گفت، نیروهای ناتو در جریان سه روز باز داشت، پنج بار از او باز جویی کرده اند:" آنان پنج بار از من بازجویی کردند، اما در جریان تحقیق هم رفتار شان با من خشن نبود. در جایی که زندانی بودم، به نان و آب دسترسی داشتم. آنان از من می پرسیدند چه فکر می کنی که چه واقع شده، من می گفتم در زندگی ام این نخستین باری است که زندانی شدن را تجربه می کنم. در زندگیم من با کسی جنگ نکرده ام و اکنون در این زندان هستم. آنان می گفتند، فکر کن ، شاید تو دشمنی داری که این گزارشها را داده، من می گفتم، من هیچ دشمنی ندارم و هم بر کسی اتهام نبسته ام."

پیش از این ناتو گفته بود، اطلاعاتی در دست است که دو تن از کارمندان شبکه الجزیره در ولایت های قندهار و غزنی، برای طالبان کار میکنند و تبلیغات شورشیان را پخش می کنند.

اما حالا که نادر آزاد شده است، مقام های ناتو حاضر نیستند در این مورد چیزی بگویند، آنها سوالا بی بی سی و دیگر خبرنگاران در این مورد را بر رغم تماس های مکرر بی پاسخ گذاشته اند.

بازداشت سه خبرنگار افغان در طول یک هفته، خشم نهاد های مدافع حقوق خبرنگاران را برانگیخت، شماری از خبرنگاران و فرهنگیان، در نشست های خبری خواستار رهائی بازداشت شده گان شدند.

حامد کرزی رئیس جمهوری افغانستان دیروز به وزارت اطلاعات و فرهنگ دستور داد تا دستگیری این فیلم بردار و همچنین باز داشت یک کارمند دیگر تلویزیون الجزیره در ولایت غزنی و یک خبرنگار رادیو تلویزیون دولتی در ولایت کاپیسا را که آنها نیز در دو روز گذشته باز داشت شده بودند، بررسی کند.

حجت الله مجددی خبرنگار الجزیره در ولایت غزنی که او نیز دو روز پیش توسط نیروهای ناتو بازداشت شده و همچنین رحمت الله نیکزاد از کارمندان تلویزیون دولتی که توسط نیروهای امنیتی افغان بازداشت شده اند، هنوز در بند هستند.

این نخستین باری نیست که کارمندان الجزیره در افغانستان توسط نیروهای امنیتی افغان یا خارجی بازداشت می شوند.

در ماه ژوئن سال گذشته میلادی نیز دوتن از خبرنگاران افغان الجزیره در جنوب افغانستان باز داشت و پس از مدت کوتاهی آزاد شدند.

مطالب مرتبط