کمک آمریکا برای بازسازی سیستم توزیع برق در افغانستان

Image caption بخش اعظم برق افغانستان از خارج از این کشور تامین می شود

ایالات متحده آمریکا نزدیک به هفتاد میلیون دلار را برای مدرن کردن سیستم توزیع برق به افغانستان کمک کرده است.

قرار است این پول برای کامپیوتری کردن و تجدید شبکه توزیع برق در شهرهای کابل، قندهار و جلال آباد به مصرف برسد.

مسئولان می گویند در حال حاضر شبکه توزیع برق این شهرها فرسوده شده و سبب هدر رفتن انرژی می شوند. افغانستان در سالهای اخیر مشکل کمبود برق در شهرهای بزرگ را تقریبا حل کرده.

در ده سال اخیر نزدیک به یک میلیارد دلار از کمک های جامعه جهانی در پروژه های تامین برق مصرف شده است. یکی از پروژه هایی که در افغانستان اجرا شد، پروژه انتقال برق از ازبکستان بود. پروژه ای که مشکل کمبود برق در شماری از شهر های شمالی افغانستان و همچنین کابل پایتخت حل کرد.

براساس آمار رسمی دولت افغانستان در حال حاضر 30 درصد از مردم افغانستان به برق دسترسی دارند. که بیشتر آنها در شهر های بزرگ زندگی می کنند.

اما سیستم توزیع برق در داخل شهرها نیاز به باز سازی جدی دارد.

جلیل شمس رئیس شرکت برشنا در کابل می گوید، تنها باز ساز سیستم توزیع برق در شهر کابل دست کم به بیش از 250 میلیون دلار نیاز دارد.

مسئولان می گویند نصب میتر (کنتور)های عصری، کامییوتری ساختن سیستم های توزیع برق وحفظ و مراقبت آن، جمع آوری قیمت برق، بهبود اداره و جلوگیری ازضایعات انرژی ازاهدافی است که با این پول تاجایی برآورده خواهد شد.

دولت افغانستان سعی دارد شرکت "برشنا" را که مسئول توزیع برق در سراسر افغانستان است، خصوصی کند. اما درحال حاضر به دلیل مشکلاتی که در سیستم توزیع برق و همچنین سیستم جمع آوری قیمت برق مصرف شده وجود دارد، بخش خصوصی به سختی حاضر به سرمایه گذاری در این بخش هستند.

از سوی دیگر دولت برق را با "سبسیت" (یارانه) توزیع می کند و از این رو قیمت برق نسبتا ارزان است. دولت افغانستان می گوید برنامه خصوصی شدن شرکت "برشنا" به دلایل مختلف دست کم تا ده سال دیگر طول خواهد کشید.

مطالب مرتبط