دو نوع واکسن جدید وارد زنجیره واکسیناسیون کودکان افغان می‌شود

ثریا دلیل، سرپرست وزارت بهداشت افغانستان
Image caption خانم دلیل گفت که برنامه اجرای دو واکسن جدید از حمایت یونیسف برخوردار است

وزارت بهداشت افغانستان اعلام کرده که دو واکسن جدید را برای کاهش مرگ و میر کودکان شامل زنجیره واکسن های دوره کودکی می کند.

ثریا دلیل، سرپرست این وزارت در نشست خبری گفت که بر اساس توافق این وزارت با صندوق حمایت از کودکان سازمان ملل –یونیسف- و اتحادیه جهانی وکسن برنامه واکسن اسهال و سینه و بغل (سینه پهلو) به اجرا گذاشته خواهد شد.

ثریا دلیل در بخشی از سخنان خود گفت که برای نخستین بار واکسن بیماری های اسهال و سینه و بغل در افغانستان در سال ۲۰۱۲ میلادی تطبیق خواهد شد و این برنامه در چهار سال آینده در این کشور عملی می شود.

سرپرست وزارت صحت افغانستان افزود که تا زمان اجرای این برنامه، دولت این کشور مکلف است تا زمینه اجرای آن را فراهم کند.

سطح مرگ و میر کودکان در افغانستان بالا است و در حال حاضر بر اساس گزارشهای رسمی، از هر شش کودک یک کودک پیش از رسیدن به پنج سالگی می میرد.

در حالی که بر اساس گزارشها، هشت سال پیش، از هر چهار کودک، یک کودک به این سن نمی رسید.

ثریا دلیل عدم دسترسی کودکان در افغانستان به واکسن را از دلایل اصلی بالا بودن مرگ و میر کودکان در کشورش عنوان کرد.

اسهال و سینه و بغل از بیماری های شایع در میان کودکان در افغانستان است و سالیانه هزاران کودک در اثر ابتلا به این بیماری ها جان خود را از دست می دهند.

کارگر نوراوغلی، سخنگوی وزارت بهداشت به بی بی سی گفت که اسهالات از پرتلفات ترین بیماری ها در میان کودکان افغان است. او افزود که بر اساس تازه ترین گزارشهای وزارت بهداشت، ۶۰ درصد مرگ و میر کودکان در افغانستان ناشی از انواع اسهالات است.

سخنگوی وزارت بهداشت گفت که اجرای واکسن ضد اسهال کودکان مرگ و میر ناشی از اسهالات را تا ۴۵ درصد کاهش خواهد داد.

آقای نوراوغلی افزود که در حال حاضر هشت نوع واکسن، از جمله واکسن های ضد بیماری های فلج کودکان، سرخکان (سرخک)، دیفتری و سیاه سرفه در سراسر کشور به صورت کمپین سراسری تطبیق (اجرا) می شود.

در سالهای اخیر دولت افغانستان تلا ش کرده است که زمینه دسترسی به خدمات بهداشتی را توسعه دهد و در حال حاضر بر اساس گزارشهای وزارت بهداشت، بیش از ۱۷۰۰ مرکز کوچک و بزرگ صحی در سراسر کشور فعال است.

اما کمبود دارو و به ویژه پزشک، پرستار و کارمندان حرفه ای در این مراکز، کیفیت خدمات بهداشتی را پایین آورده است.

نا امنی هم به افزایش مشکلات خدمات بهداشتی افزوده و پزشکان از رفتن به مناطق دور دست و به ویژه ناامن خودداری می کنند.

مطالب مرتبط